Pokud by soud volby zrušil, nastala by složitá situace. Je otázka, zda by platila rozhodnutí přijatá radou, která vznikla po loňských říjnových volbách. V nich sice zvítězila TOP 09, ale koalici sestavily ODSČSSD.

Soud vynese verdikt až po sjezdu soc. dem. Koalice s občanskými demokraty kritizoval zejména úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Soud se začal stížností zabývat v polovině února. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) přitom tvrdí, že nejistota nemá vliv na chod jeho úřadu. „Veškerá rozhodnutí a činnost děláme v dobré víře, že volby proběhly řádně,“ uvedl před časem. [celá zpráva]

Na volby do pražského zastupitelstva si u soudu stěžují Strana zelených, SNK ED a Věci veřejné, ani jedna ze stran se nedostala do pražského zastupitelstva. Druhou stížnost podalo sdružení Občané za svá práva v Praze. Stěžovatelům mimo jiné vadí rozdělení metropole do sedmi obvodů, které mělo poškodit malé strany.

Expertní posudky, které si ÚS nechal zpracovat, vypracovali politologové Tomáš Lebeda a Jan Outlý. Oba uvedli, že občanskými demokraty prosazený způsob volby ovlivnil rozdělení mandátů a tím znevýhodnil malé strany zejména ve prospěch ODS.