Zamíří také do Litvínova, kde se setká se zástupci firmy Unipetrol vlastněné polským rafinérským koncernem PKN Orlen.

Prezident Václav Klaus se svým polským protějškem Bronislavem Komorowským na Pražském hradě.

Prezident Václav Klaus se svým polským protějškem Bronislavem Komorowským na Pražském hradě.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Prosazujme své zájmy v EU společně

Hlava Polska ale nejprve zamířila na Pražský hrad, kde jednala s prezidentem Václavem Klausem.

Český prezident uvedl, že vedle hospodářských otázek a vzájemných vztahů hovořili také o společných zájmech v rámci Evropské unie, které "stojí za to prosazovat", zdůraznil Klaus. Polsko navíc bude zanedlouho evropské sedmadvacítce předsedat.

To potvrdil i Komorowski, který budoucnost vztahů označil za optimistickou a připomněl, že Češi jsou pro Poláky nejoblíbenějšími sousedy.

Komorowski se setká také se špičkami českého parlamentu. V úterý má polský prezident na programu pracovní snídani s premiérem Nečasem a jednání s představiteli Unipetrolu.

Prezident Václav Klaus s polským prezidentem Bronislawem Komorowským

Prezident Václav Klaus s polským prezidentem Bronislawem Komorowským

FOTO: Stanislav Zbyněk, ČTK

Komorowski nahradil v čele Polska Lecha Kaczyńského, který loni tragicky zahynul při leteckém neštěstí v západoruském Smolensku. Klaus poté vyzdvihoval své vazby s Kaczyńským. Po tragédii Klaus prohlásil, že v politikovi ztratil svého osobního přítele, přítele podle něj ztratila i Česká republika.

První dáma ČR Livie Klausová, polský prezident Bronislaw Komorowski, jeho český protějšek Václav Klaus a první dáma Polska Anna Komorowská

První dáma ČR Livie Klausová, polský prezident Bronislaw Komorowski, jeho český protějšek Václav Klaus a první dáma Polska Anna Komorowská

FOTO: Stanislav Zbyněk, ČTK