„Jeden volič je v podstatě excesem, masivní nakupování se neprokázalo, a proto nemohly být uznány důvody návrhu,“ zdůvodnila zamítnutí návrhu na zrušení volebních výsledků soudkyně Miroslava Honusová. Trojice soudců se rozhodovala na základě policejního spisu, zprávy, fotografií a videa protikorupční organizace Transparency International a oznámení několika svědků, kteří měli za to, že kupčení s hlasy zaznamenali.

Návrh na zrušení opakovaných voleb a odvolání kandidátů Mariana Kuśe, Anny Kabotové, Jana Tomanka, Štěpána Štefka a Zuzany Littnerové, zvolených za SOS pro Český Těšín, podala koalice Hnutí pro Těšín a Strana zelených. „Jsem přesvědčený, že k masivnímu nakupování hlasů došlo a že volby jsou tím výrazně ovlivněny. Těšín se tak vrací do předminulého volebního období a vracejí se lidé, kteří museli v minulosti odejít,“ poukázal předseda Hnutí pro Těšín Lubomír Matěj. Potvrdil, že zváží podání ústavní stížnosti.

Neodvolatelní kandidáti

Také trojice stran, KDU-ČSL, ODS a Nestraníci, požadovala u soudu zneplatnění volby Kuśe, Kabotové, Tomanka, Štefka a Littnerové. Soudci mají za to, že pokud na jedné společné kandidátce kandidují kandidáti nějaké strany a nezávislí kandidáti, jsou prakticky neodvolatelní.

Ještě v pondělí projednal krajský soud i třetí návrh, který podal Kuś a další tři kandidáti spolu se zmocněncem kandidátky SOS pro Český Těšín. Rovněž tato stížnost byla zamítnuta.

Poslední stížností, která dorazila k ostravskému soudu, byl návrh Strany pro otevřenou společnost (SOS). I ta se domáhala zrušení zvolení pěti kandidátů za SOS pro Český Těšín. Soud ji zamítl už minulý týden, důvodem odmítnutí bylo to, že žalobu podala dnes už bývalá místopředsedkyně SOS Pavla Brady. „Návrh podala osoba neoprávněná, a to z toho důvodu, že jménem volební strany může činit úkony ve věcech volebních jen volební zmocněnec, kterým místopředsedkyně strany není a nikdy nebyla,“ tlumočila rozhodnutí soudu mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Böhmová.