Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu. Na severu Čech jsou epidemií ohroženi lidé žijící Na Karlovarsku a Liberecku. Pracovník ústavu Jan Kynčl uvedl, že pro vznik epidemie je příznačný prudký nárůst počtu pacientů, který celoplošně hygienici dosud nezaznamenali. Kynčl očekává, že epidemie v příštích dnech napadne také Olomoucko, kde v současnosti trpí akutními zánětem horních cest dýchacích 1900 ze 100 000 lidí.

Chřipka postihuje nejvíce děti ve věku do pěti let, které jsou nemocné v průměru šestkrát častěji než dospělí. Nejméně postižených je v krajích Praha, České Budějovice a Vysočina. V hlavním městě připadá na 100 000 Pražanů 1476 případů respiračních onemocnění. Podle hlavního pražského hygienika Vladimíra Polaneckého ve městě zatím epidemie nezačala.

Kynčl předpokládá, že počet lidí, kteří dostanou chřipku o vánočních svátcích a kolem Nového roku, stoupne. Mnozí postižení se ale budou léčit doma v rámci dovolené. Významný nárůst registrovaných pacientů nastane pravděpodobně po 5. lednu.