Zdravotní pojišťovny tedy za léky platily méně a pacient naopak měl doplatek vyšší. Když na Silvestra toto skončí, pacient doplatí méně a pojišťovny naopak budou platit víc.

V parlamentu chce skupina poslanců prosadit, aby Janotův balíček platil i v příštím roce. Pak by ceny i úhrady léků zůstaly stejné jako letos. Příslušnou novelu zákona ale poslanci zřejmě do konce roku schválit nestačí, a proto se ceny budou měnit.

„V první fázi zhruba v prvních dvou, třech měsících budou zdravotní pojišťovny za léky platit víc, protože se zvýší i úhrady z pojištění. A protože ty léky už jsou na skladě zakoupené za nynější ceny, doplatky pro pacienty mohou klesnout,“ řekl Právu prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Léky bez doplatku nemusí být k mání

Do toho všeho ještě vstupují lékárny, kde cena stejného léku se může lišit v řádu korun i desetikorun, a to podle marže. V každé lékárně tedy pacient bude doplácet jinak. Dokonce se může stát, že pacient nedostane lék bez doplatku, i když politici slíbili a slibují, že v každé lékové skupině by takový být měl.

Příkladem jsou léky na migrénu. Jeden z nich je sice na papíře bez doplatku, ale pacient ho nemůže dostat, protože firma ho přestala do ČR dovážet. „Pak se pacienti zlobí na lékárníka, že lék nemá. Pro nás je skutečně obtížné najít lék bez doplatku, protože v řadě případů na trhu dostupný není,“ uzavřel Havlíček.