Seznam pozvaných hostů nebyl Pištorovi znám. Mluvčí Hradu Radim Ochvat s otázkou o pozvánkách odkázal na arcibiskupství.

Prezidentův kancléř Jiří Weigl pak ještě v pátek dodal, že "Kancelář prezidenta republiky nebyla organizátorem této akce a žádným způsobem nezasahovala do výběru pozvaných."

Na slavnosti vystoupila s projevem hlava státu Václav Klaus, promluvil také pražský arcibiskup Dominik Duka. Oficiální oslavy Dne boje za svobodu a demokracii se v katedrále sv. Víta zúčastnil i premiér Petr Nečas a další představitelé státu, církví a vysokých škol. Po úvodní modlitbě a projevech zaznělo Mozartovo Requiem.

Havel pozvánku podle své kanceláře nedostal. "Pan prezident se o tom dozvěděl z radia. Nevěděl, že se akce koná, nebyl pozván," řekla na dotaz jeho tajemnice Sabina Tančevová. Havel je považován za symbol sametové revoluce.

Není to poprvé

Bývalý prezident Havel, který bývá označován za klíčovou postavu polistopadového vývoje, významného obhájce lidských práv a vlivného intelektuála, nebyl letos v dubnu pozván ani na Pražský hrad na ceremoniál summitu USA-Rusko.

Na něm prezidenti Barack ObamaDmitrij Medveděv podepsali novou odzbrojovací smlouvu. Havel tehdy prohlásil, že ho to nemrzelo. Současně usoudil, že za nepozvání asi mohl některých ze "snaživců" z Klausova okolí. Podpis tehdy sledovalo několik stovek osobností a novinářů.

Na jiné oficiální akce na Hradě nicméně Havel v minulosti zván byl. Například na pondělí 22. listopadu dostal pozvánku na slavnostní oběd s německým prezidentem Christianem Wulffem. Potvrdil účast, uvedla Tančevová.