„Opravdu jsem nikdy nic hezčího k narozeninám vyjma ženského polibku nedostal,“ přiznal se bezprostředně po volbě Onderka. Znovuzvolení je pro něj velká výzva a je přesvědčený o tom, že se mu podaří zúročit všechny zkušenosti, které za čtyři roky ve funkci nabyl.

„Některé věci však nejdou prosadit hlavou proti zdi. Někdy je potřeba více kompromisu, někdy více diskuse, více diskutovat,“ uvedl Onderka. Výsledek voleb nechtěl podrobněji komentovat s tím, že nyní začíná nová etapa práce, která pro něj není více či méně náročná, než v uplynulém období, ale je pro něj především nová.

Staronový brněnský primátor Roman Onderka (vpravo) se svým prvním náměstkem Robertem Kotzianem (ODS)

Staronový brněnský primátor Roman Onderka (vpravo) se svým prvním náměstkem Robertem Kotzianem (ODS)

FOTO: Miroslav Homola, Právo

„To, jak volby dopadly, vůbec neřeším. Pro mě je podstatné to, že koaliční smlouva, kterou jsme podepsali mezi ČSSD a ODS je tou podstatou. Jinak počítám s tím, že opozice bude hrát hry takového typu, aby mohla koalici co nejvíce znejišťovat,“ dodal Onderka. Je také připraven čelit jakémukoliv střetu, které může jeho politická funkce přinášet, a pokud prý to budou argumenty, které prospějí městu, tak si je rád poslechne.

Kotzianovo jmenování náměstkem bez fanfár

Bez problémů proběhla i další veřejná volba prvního náměstka primátora, kterým se stal Robert Kotzian z ODS. Pro jeho zvolení bylo 43 hlasů, pouze jeden proti a 11 zastupitelů se zdrželo hlasování. Kotzian však byl po volbě mnohem více skoupý na slovo.

První náměstek brněnského primátora Robert Kotzian (ODS).

První náměstek brněnského primátora Robert Kotzian (ODS).

FOTO: Miroslav Homola, Právo

“Funkce prvního náměstka primátora je ryze profesionální a žádné dojmy a osobní problémy či pocity do této práce podle mne nepatří,“ prohlásil Kotzian. Právě Kotzian měl reálnou šanci stát se v Brně primátorem, pokud by jeho strana uzavřela jednání s dalšími politickými subjekty, které by postavily vítěznou ČSSD do opozice.

Nestalo se tak a vznik velké koalice umožnil opětovné zvolení Romana Onderky, což vyvolalo značnou kritiku u mnoha členů ODS, kdy například jihomoravský šéf ODS Jiří Kadrnka označil takový postup za podraz na voliče.