Podle předsedy LOK Martina Engela hrozí, že se o pacienty nebude mít kdo starat. Za osm týdnů kampaně se k akci Děkujeme, odcházíme připojily už skoro 4000 ze 16 000 nemocničních lékařů, zejména v regionech.

„Jsme pobouřeni skutečností, že naše argumenty se do dneška nesetkaly s korektní odezvou státní správy, natožpak i s ochotou jednat o našich požadavcích,“ řekl Engel, podle nějž dopis varuje před další personální devastací, hospodářským tunelováním a definitivním kolapsem systému péče o zdraví občanů.

Lékaři se na odchod z nemocnic připravují podle Engela již v současné době. LOK angažoval advokátní kancelář, která v prosinci shromáždí všechny výpovědi podepsané vlastnoručně lékaři, zkontroluje jejich právní bezchybnost a postará se o včasné doručení zaměstnavatelům. Následně poskytne právní podporu těm z odcházejících lékařů, kteří ji z jakéhokoli důvodu budou potřebovat.

Ministr nevidí situaci až tak černě

Lékařům se například nelíbí, že přípravu na atestaci si buď hradí sami, nebo podepíšou s nemocnicí dohodu, že dalších pět let po atestaci pro ni budou pracovat. Právě tuto stabilizační smlouvu by chtěl ministr Heger zrušit. Dalším problémem je plat, který před atestací činí 18 000 korun za plný úvazek. Podle České lékařské komory zneužívají nemocnice mladé lékaře jako levnou pracovní sílu.

"Mzdy českých lékařů jsou hanebné," podpořil mladé lékaře také přednosta III. chirurgické kliniky v Motole profesor Pavel Pafko s tím, že navíc lékařská obec stárne.

Ministr Heger se podle svých dřívějších vyjádření hromadných odchodů lékařů neobává. Věří, že si odchody rozmyslí. Pokud by ale odešly asi 2000 lékařů, už by to byl pro nemocnice problém, menší oddělení by se musela zavírat, možná i celé nemocnice, aby péče v ostatních zařízeních byla zajištěna dostatečným počtem lékařů.