Dopoledne stihli poslanci projednat jedinou interpelaci poslance Ratha. Ačkoliv její adresát premiér Petr Nečas (ODS) na jednání chyběl, neboť byl na pracovní návštěvě v Polsku, Rath přednesl více než půlhodinový projev. V něm ostře kritizoval vládu za snižování platů ve veřejné sféře.

Paroubek: nebyl jsem kolotočář ani vekslák

Odpolední interpelace už byly o poznání klidnější. Dokonce se při nich Kalousek omluvil Paroubkovi za více než rok starý výrok o "zbytnělém egu z kolotočářsko-mafiánského prostředí". Kalousek ho pronesl poté, co ČSSD zablokovala předčasné volby.

Paroubek v interpelacích uvedl, že nikdy nepůsobil jako kolotočář ani vekslák. Po Kalouskovi žádal omluvu a zdůraznil, že on se na mandátový a imunitní výbor kvůli tomu neobrátí. Narážel tak na kauzu, ve které žádá Kalousek potrestání Ratha, který o něm řekl, že je opilý. Kauzu nyní bude prošetřovat právě zmíněný výbor. Rathovi hrozí pokuta až 59 000 korun. [celá zpráva]

Nebylo to fér, uznal Kalousek

Kalousek se nejdříve omluvil obecně. Uvedl, že pokud si výrok někdo vztáhl na sebe, tak se mu omlouvá. Později si ale vzal slovo znovu a omluvil se přímo Paroubkovi i jeho blízkým.

"Ten výrok nebyl úplně fér vůči vám a především, a to mě mrzí nejvíc, vůči vašim blízkým a vaší rodině, kteří se tím oprávněně mohli cítit dotčeni a nemohli a nemohou se bránit. Prosím, abyste jim tlumočil mojí omluvu, vám se omlouvám tady," uzavřel debatu Kalousek.

Předlistopadové cestování Johna

V interpelacích se dále řešilo i to, zda současný ministr vnitra Radek John (VV) spolupracoval s StB, či nikoliv. Poslanec ČSSD Antonín Seďa po něm žádal vysvětlení cesty do zahraničí v předlistopadové éře jako redaktora časopisu Mladý svět a ptal se ho, zda v roce 1985 dostal od vedení tehdejšího Socialistického svazu mládeže bronzovou medaili Za socialistickou výchovu.

John ve čtvrtek ve Sněmovně chyběl. Již dříve ale část svého svazku zveřejnil na webu vnitra. StB se o Johna se zajímala jako o kandidáta tajné spolupráce, spis na něj vedla od srpna 1981 do března 1989.

Další interpelace se týkala ministra kultury Jiřího Bessera (za TOP 09). Poslanec Jiří Petrů (ČSSD) si totiž stěžoval, že na opravu zámku ve Valticích na Břeclavsku nevyčlenil stát na letošek i příští rok ani korunu. Besser uvedl, že na valtickou část areálu se dostane za dva roky, až bude dokončena oprava lednické části.

Kromě interpelací poslanci projednali i novelu zákona o ochraně ovzduší. Díky ní by radnice mohly získat pravomoc vymezit ve městech a obcích zóny, do nichž nebudou moci vjíždět starší automobily, které nesplňují určité emisní limity. Při vyhlášené smogové situaci by mohli řidiči jezdit zadarmo po zpoplatněných úsecích dálnic, které tvoří obchvaty měst a obcí.