Vyvrcholily tím oslavy 92. výročí vzniku samostatného čs. státu.

Klaus na Hradě předal medaile Za zásluhy např. hokejistovi Jaromíru Jágrovi, výtvarníku Milanu Knížákovi a herečce Haně Maciuchové.

Jaromír Jágr při ceremonii ve Vladislavském sále

Jaromír Jágr při ceremonii ve Vladislavském sále

FOTO: Petr Horník, Právo

Jágr ČTK řekl, že ocenění považuje za obrovskou čest a poctu. "Je spousta ocenění, která se týkala hokeje. Třeba Zlatá hokejka nebo ocenění v Americe, ale tohle je něco jiného. Je to obrovská pocta, ale na druhou stranu je spousta lidí, kteří by si to zasloužili více než já," uvedl. Hraje prý hokej, protože ho to baví. "Nikdy jsem nepřemýšlel, že bych za to mohl dostat někdy nějaké státní vyznamenání," dodal.

Herečka Hana Maciuchová převzala z rukou prezidenta Václava Klause Medaili za zásluhy o stát v oblasti umění.

Herečka Hana Maciuchová převzala z rukou prezidenta Václava Klause Medaili za zásluhy o stát v oblasti umění.

FOTO: Zbyněk Stanislav, ČTK

Jágr dostal medaili Za zásluhy jako sedmnáctý sportovec v historii a jako čtvrtý hokejista po Dominiku Haškovi (1998), Ivanu Hlinkovi (1999) a Augustinu Bubníkovi (2002).
Vedle Haška, Hlinky a Bubníka byli ze sportovců nejdříve od Václava Havla vyznamenáni gymnastka Věra Čáslavská, tenistky Martina Navrátilová a Jana Novotná, atleti Emil Zátopek, Dana Zátopková a Jan Železný. Od Klause pak další atlet Roman Šebrle, krasobruslařka Ája Vrzáňová, lyžařka Kateřina Neumannová, fotbalisté Josef Masopust, Antonín Panenka a naposledy loni žokej Josef Váňa a volejbalista Josef Musil. (ČTK)

Nejvyšší vyznamenání – Řád Bílého lva – propůjčil třem účastníkům bojů v druhé světové válce. Emil Boček bojoval jako stíhací pilot na západní frontě. Dva další vyznamenaní se účastnili bojů na východní frontě. Marie Ljalková-Lastovecká jako zdravotnice a ostřelovačka bojovala v čs. armádního sboru u Sokolova i na Dukle. Jan Plovajko prošel cestu z Buzuluku přes Duklu až do Prahy.

Seznam osobností vyznamenaných při příležitosti 28. října 2010

Řád Tomáše Garrigua Masaryka prezident propůjčil prvnímu trenérovi Emila Zátopka Janu Haluzovi.

Medailí Za zásluhy ocenil příslušníka Hasičského záchranného sboru Romana Hlinovského, který organizoval záchranné práce při letošních povodních na Liberecku.

Stejné ocenění převzali také dětský kardiolog Milan Šamánek, básník Karel Šiktanc, dirigent Vladimír Válek, vědkyně Blanka Wichterlová, filmová teoretička Eva Zaoralová či manažer a podnikatel Jiří Michal, jehož jméno je spojeno s firmou Léčiva – Zentiva.

Ocenění obdržela také filmová publicistka Eva Zaoralová. Ta přiznala, že zpráva o tom, že dostane vyznamenání, ji velmi překvapila. Velmi ji to těší, ale necítí se prý dostatečně významná na to, aby za svoji činnost dostala tak významnou cenu. Pokud to má být za karlovarský filmový festival, měl by ji podle ní dostat spíše jeho ředitel Jiří Bartoška, který festival zaštítil svým jménem.

"Já to beru, že to, co dělám, dělám jako svého koníčka, a ještě jsem za to placená. Ale vůbec bych nečekala, že tato činnost by pro někoho znamenala nějakou opravdovou zásluhu," uvedla.

Je to poprvé, co mezi vyznamenanými není nikdo oceněn in memoriam. Všichni si přišli do Vladislavského sálu na Pražský hrad své řády a medaile převzít osobně.

Slavnostního večera ve Vladislavském sále se zúčastnil také bývalý prezident Václav Havel s manželkou Dagmar nebo bývalý premiér Miloš Zeman rovněž s chotí.

Ceremonie se zúčastnil také bývalý prezident Václav Havel s chotí Dagmar. Seděli vedle manželky prezidenta Václava Klause Livie a ministra vnitra Radka Johna.

Ceremonie se zúčastnil také bývalý prezident Václav Havel s chotí Dagmar. Seděli vedle manželky prezidenta Václava Klause Livie a ministra vnitra Radka Johna.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Klaus varoval před globální vládou

Prezident Klaus se ve svém projevu zamýšlel nad významem a smyslem české státnosti.

Celý projev prezidenta Klause k výročí vzniku ČSR

Ačkoli zdůraznil, že nehodlá pronášet filipiku proti Bruselu, neodpustil si na jeho adresu kritická slova. Prezident je přesvědčen, že rizika a nebezpečí umělé a překotné evropské integrace, před kterou on léta varuje, se již stala skutečností.

„Výrazně se ukázalo i to, že jsou oficiálně proklamovaná soudržnost, solidarita a altruismus evropského projektu spíše přáním než realitou,“ prohlásil Klaus.

Prezident Václav Klaus při projevu ve Vladislavském sále

Prezident Václav Klaus při projevu ve Vladislavském sále

FOTO: Petr Horník, Právo

Podle něho „není možné si nevšimnout, že se „integrační“ snahy politických elit největších zemí světa stále více a rychleji přesouvají se sociálně inženýrského projektování v rámci států a kontinentů na rozměr interkontinentální, vlastně celosvětový“.

Klaus proto varuje, že „seskupení nejsilnějších a politicky nejvýznamnějších států světa usiluje o to, stát se neformálním předstupněm globální světové vlády“. Domnívá se, že tato vláda bude „fakticky rozhodovat o našich životech bez naší účasti a možnosti ovlivnění“. Navíc, jak prohlásil, bude odtržená od demokratické legitimace občanů. „Demokracie bez občana je však protimluv,“ uvedl prezident.

Ministr obrany Alexandr Vondra ve čtvrtek udělil pěti lidem nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu. Dalších osm lidí dekoroval řádem Zlaté lípy a rozdal Záslužné kříže ministra obrany.

Vyznamenán byl například kapitán ve výslužbě Bedřich Utitz, který se s protiletadlovým plukem podílel na obraně přístavu Tobruk a zúčastnil se obléhání francouzského Dunkerque, kde ho Němci zajali. S Adolfem Müllerem založil v roce 1971 samizdatové nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem.

Zlatou lípu Vondra připnul na hruď veliteli čáslavské tygří letky Jaroslavu Míkovi. S ostatními piloty stíhaček gripen získal nedávno prestižní ocenění Silver Tiger Trophy určené pro nejlepší letku s tygrem ve znaku v NATO.

Prezident Klaus s předsedy obou komor parlamentu Miroslavou Němcovou (ODS) a Přemyslem Sobotkou (ODS) ve čtvrtek ráno položil věnce u Národního památníku na pražském Vítkově.