„Míra její důvěryhodnosti je výrazně omezená a ve státním zastupitelství je značné napětí. Reforma posílení nezávislosti státních zástupců je zásadním koaličním bodem a je třeba ji učinit důvěryhodnou osobou, kterou by byl Pavel Zeman,“ tlumočil Právu názor ministra spravedlnosti důvěryhodný zdroj. Zeman má nastoupit do funkce 1. 1. 2011.

Pospíšil dal už dříve najevo, že konec roku je hraniční termín pro odchod nejvyšší státní zástupkyně, jejíž pozici zpochybnily soudní pře a spekulace o jejím spojení s členy takzvané justiční mafie.

Podle premiéra Petra Nečase je Zeman kvalitní kandidát. "Má odstup od vnitřní situace a případných vnitřních konfliktů ve statním zastupitelství a je to člověk s mezinárodním rozhledem," řekl premiér.

Zeman na přelomu roku ukončí své angažmá v instituci EU a bude se moci úřadu ujmout. Podle informací médií se Zemanem minulý týden jednali Pospíšil a ministr vnitra Radek John (VV).

Vládní Věci veřejné původně požadovaly, aby Vesecká funkci opustila už před senátními a komunálními volbami. Na zasedání kabinetu John požadoval odvolání Vesecké už k 1. prosinci 2010, ale jeho žádosti nevyhověl premiér Nečas s tím, že Vesecká skončí v úřadě až ke konci roku.

Opozice kritizuje průtahy

ČSSD se v reakci na odvolání Vesecké pustila do vlády kvůli průtahům. Zkritizovala, že se kabinet k rozhodnutí o odchodu nejvyšší státní zástupkyně dlouho odhodlával. Úřadující předseda soc. dem. Bohuslav Sobotka to označil za nedůstojnou frašku.

„Pokládám za velmi zvláštní, že vláda nebyla schopna po dobu několika měsíců po volbách dospět k dohodě o této změně. Přitom všechny tři vládní strany slibovaly, že bezprostředně po volbách provedou změnu ve vedení státního zastupitelství,“ řekl ve středu Sobotka Právu.

„Celé to byl velmi nedůstojný proces, místy připomínal frašku. Bohužel to není jediný případ, kdy vláda není schopna dostát své odpovědnosti a jednoznačně složité věci rozhodnout,“ dodal Sobotka.

Předseda KSČM Vojtěch Filip k odvolání Vesecké uvedl, že nejvyšší státní zastupitelství nemělo důvěru. „Nejvyšší státní zastupitelství, vzhledem k tomu, co se odehrávalo v celé jeho struktuře, nemělo důvěru společnosti,“ řekl Filip Právu. Pokud jde o nového nejvyššího státního zástupce Zemana, lídr komunistů poznamenal: „Jestli to řešení bude správné, se ukáže.“