Server píše, že směrnice o tabákových výrobcích má být podle návrhu Evropské komise rozšířena a má zavést povinně jednotné černobílé balení všech cigaret, zakázat vystavování cigaret v místě jejich prodeje a zakázat používání přísad do cigaret při jejich výrobě.

Prezident napsal, že pokud jsou zdravotní rizika, spojená s tabákem, tak zásadní a nebezpečná, že vyžadují dramatické kroky na úrovni EK, je jediná možnost - postavit kouření tabáku mimo zákon, jako je tomu v případě jiných, tzv. měkkých drog. "Zakázat kouření nejen na veřejných místech, ale všude včetně soukromých prostor, například bytů, tak, aby kuřáci nemohli nadále ohrožovat své okolí," napsal prezident. Pokud se chce stát vydat touto cestou, pak ale musí být podle prezidenta důsledný.

ČTĚTE TAKÉ: EU bojuje s kouřením směšně, řekl Klaus a otevřel nový tabákový závod

"Není také pochyb o tom, že v EU existuje silný politický proud, který chce volný trh, jeden z definičních znaků svobodné demokratické společnosti, pomocí postupných kroků zcela eliminovat a podřídit ho centrálnímu řízení," uvedl Klaus. Dodal, že záměr další regulace výroby a prodeje tabákových výrobků je jeho exemplárním příkladem.

Podle Klause není například možné nadále rozpočtovat příjmy z daní z tabákových výrobků, pokud se vážně usiluje o jejich maximální omezení či vyloučení z veřejného prostoru. "Současně je nutné vyřešit poškození akcionářů tabákových firem v důsledku umělého snížení jejich produkce a prodeje - což je, jak to já chápu, hlavním cílem navrhovaných dalších regulací. Znamená to i připravit se na masivní zvýšení nelegální výroby těchto komodit v tuzemsku a jejich nelegálního dovozu ze zahraničí," upozornil prezident.

Česká vláda by podle něj měla k problému tabákových výrobků zaujmout zásadní postoj a ten pak prosazovat v rámci vyjednávání s evropskými institucemi.

Server připomněl, že Klaus se pozastavil nad bruselskými protikuřáckými návrhy už 29. září, když otevíral novou část svého závodu Philip Morris v Kutné Hoře. Podle něj Brusel vede boj s kouřením směšným způsobem.