Šestice kandidátů, Marta Semelová (KSČM), Markéta Reedová (VV), Petra Kolínská (SZ-SNK ED), Bohuslav Svoboda (ODS), Zdeněk Tůma (TOP 09) a Jiří Dientsbier ml. (ČSSD), se shodla především na problematice bezdomovců. Podle nich je vládní koncepce, jež počítá s vytvořením sběrných táborů na okrajích metropole, kam by se bezdomovci měli přesunout, zcela chybná.

Bohuslav Svoboda

Bohuslav Svoboda

FOTO: Petr Hloušek, Právo

„Bezdomovectví není jen problém sociální, ale i medicínský, je třeba s nimi zaházet jako s nemocnými lidmi,“ uvedl Svoboda, který podobně jako ostatní hovořil o efektivitě terénních pracovníků. „Bezdomovec je člověk, má právo na respektování své osobnosti, přestože nám smrdí,“ uvedl Svoboda.

Kandidát TOP 09 na primátora Prahy Zdeněk Tůma

Kandidát TOP 09 na primátora Prahy Zdeněk Tůma

FOTO: Milan Malíček, Právo

Kolínská hovořila o tom, že v Praze chybí sociální zázemí, sprchy, kde by se lidé bez střechy nad hlavou mohli umýt. „Proto také smrdí,“ navázala na Svobodova slova.

Pražská zastupitelka za Stranu zelených Petra Kolínská

Petra Kolínská

FOTO: Petr Horník, Právo

Podle Tůmy je třeba zmapovat počet sociálně slabých osob a teprve pak se zařídit. Jak uvedl, není pravda, že by žádné azylové domy v Praze neexistovaly.

Kandidát na pražského primátora za ČSSD Jiří Dientsbier mladší

Kandidát na pražského primátora za ČSSD Jiří Dientsbier mladší

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Jak uvedl Dientsbier, ČSSD prosazuje zejména prevenci, podle něj je současná vládní politika asociální. Podle něj je důležité vytvořit sociální bydlení, díky grantové podpoře neziskových organizací.

Mgr. Marta Semelová

Marta Semelová

FOTO: Poslanecká sněmovna ČR, Novinky

Reedová vyzdvihla především prevenci a práci sociálních a terénních pracovníků. Zdůraznila rovněž úkoly strážníků, kteří by měli více dohlížet na dodržování veřejných vyhlášek a pravidel.

Blob se všem líbí, jeho osud je ale neznámý

Mezi další body debaty patřil plán výstavby Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického. Kandidáti na pražského primátora se shodli, že se jim blob líbí, každý však měl na jeho realizaci jiný názor.

Podle Svobody by se Praha měla jednoznačně otevřít moderní architektuře, ale je to vládní problém. Pokud kývne kabinet, pak se může jednat o finančních prostředcích. S tím, že knihovna je problém vlády, souhlasila i Kolínská.

Jak řekla zástupkyně komunistů Semelová, je nyní spíše na místě jednání o důležitějších věcech, a zmínila se o výstavbě bytů a nedostatečných kapacitách školek.

Tůma se o blobu odmítl bavit a možnou debatu odsunul až na dobu po volbách. Reedová prohlásila, že zatím nejsou na výstavbu knihovny peníze, ale pokud bude souhlasit ministerstvo kultury, i město by se mohlo na projektu podílet.

V závěrečné řeči si kandidáti na primátora přáli, aby voliči na volebních lístcích zaškrtávali hlavně samotnou stranu, a nikoli samotné kandidáty.

Čtěte také: ODS by v Praze porazila TOP 09, uvedl průzkum