NERV chce uvést v život například elektronické aukce, či princip, podle něhož by se u dopravních staveb soutěžilo ve výběrových řízeních výlučně dle ceny.

V roce 2009 bylo podle Nečase na veřejných zakázkách vyplaceno 630 miliard korun. Pokud by se ušetřila dvě procenta, jde o 13 miliard, tedy o částku srovnatelnou se škrtem v mandatorních výdajích státu, uvedl premiér.

Podmínky nesmí být šité na tělo

Limit pro výběrové řízení u stavebních zakázek je nyní šest miliónů korun, u ostatních dva milióny. Podle návrhu by se měla hranice snížit na milión korun. Zakázky od 300 000 do miliónu korun by se měly zadávat ve zjednodušeném řízení.

Firmy, které by se chtěly o zakázku ucházet, by měly podle předlohy splnit jen dva kvalifikační předpoklady. Jde o čestné prohlášení, že je uchazeč schopen zakázku provést a prokázat, že za posledních pět let uskutečnil obdobný, byť i menší projekt. Podle NERV nyní zadavatel často formuluje podmínky tak, aby omezil konkurenci a aby mohl zvítězit jen předem vybraný zájemce.

Mezi další návrhy patří předvýběrové řízení, povinné zveřejňování smluv a dodatků a vytvoření vzorových zadávacích dokumentací. U velkých zakázek by měla platit povinnost určit nejméně pět firem, které by se mohly do tendru přihlásit.

Boj s korupcí si vládní koalice ODS, TOP 09VV stanovila jako jednu ze svých priorit. V polovině září představil protikorupční opatření ministr vnitra Radek John (VV). Podle kritiků se zaměřil jen na represi. Ministr se tehdy hájil tím, že jeho kolegové připraví návrhy týkající se veřejných zakázek.