Ten přitom působí i jako státní zástupce podřízený Vesecké, a to na mezinárodním odboru Nejvyššího státního zastupitelství v Brně.

Zemanovo jméno se podle zjištění Práva skloňuje stále častěji jak na ministerstvu spravedlnosti, tak mezi samotnými žalobci. Informaci, že Zeman patří mezi horké kandidáty na post nejvyššího žalobce, v úterý nevyloučil ani ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Ten má přitom ještě tento týden jednat s premiérem o případném odvolání Vesecké a také o jménu jejího možného nástupce.

 

Toto jméno nebudu potvrzovat ani vyvracet.Jiří Pospíšil, ministr spravedlnosti

 

„Je to ještě otevřené, toto jméno nebudu potvrzovat ani vyvracet. Mám v merku celkem tři lidi, se kterými seznámím pana premiéra,“ řekl v úterý Pospíšil.

Ovšem podle zdroje Práva blízkého samotnému ministrovi Zeman mezi zmíněnými třemi kandidáty skutečně figuruje. Dalším je pak šéfka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová, která v úterý Právu přiznala, že o Zemanovi jako možném nástupci Vesecké už rovněž slyšela a považuje ho za vhodného a velmi kvalitního kandidáta. Sám Zeman v úterý nebral telefon.

Renata Vesecká

Renata Vesecká

FOTO: Michaela Říhová, Právo

Nicméně by splňoval kritéria, která požaduje jak Pospíšil, tak Nečas.

Není spojen s žádnou politickou stranou a už pět let působí v Eurojustu v nizozemském Haagu, takže má mezinárodní zkušenosti a je jazykově vybaven. Zároveň je stále žalobcem na Nejvyšším státním zastupitelství, takže dobře zná jeho strukturu a fungování.

Díky jeho dlouhodobému pobytu v zahraničí se také vyhnul všem kontroverzním a kritizovaným kauzám v Česku, takže nemůže být se žádnou z nich nijak spojován.

Eurojust je jednou z institucí Evropské unie, která zařizuje právní spolupráci mezi jednotlivými členskými zeměmi.

Zeman se jako jeho český člen podílel například na zatčení a předání Barbory Škrlové, jedné z obviněných v kauze týrání chlapců z Kuřimi. Spolupracoval také při zadržení uprchlého odsouzeného vraha Romana Čabrady ve Francii.