„Koalice chce zákon na regulaci hazardu předložit až za tři roky, což podle nás znamená nikdy,“ zdůvodnil Sobotka.

Připomněl zároveň, že návrh předpokládá navýšení daně všem firmám angažujícím se v oblasti hazardu o 25 procent. Dále pak by díky novele loterijního zákona získaly obce možnost regulovat hazard na svém území.

Zákon v závěru minulého volebního období prošel Sněmovnou i Senátem, zamítl jej až prezident Václav Klaus. Sněmovna pak už neměla dost času prezidentské veto přehlasovat.

ČSSD žádá plošné zprůhlednění struktur firem 

Bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc navázal s návrhem na zrušení anonymních akcií na majitele. Zdůraznil, že programové prohlášení vlády ho neobsahuje, počítá jen s přidělováním zakázek firmám s průhlednou vlastnickou strukturou.

Podle Tejce ale vláda nehraje poctivou hru, jelikož o tendry se může ucházet firma s transparentní vlastnickou strukturou, formou subdodávek pak ale může zakázku z velké předat firmě, která už transparentní vlastnictví nemá.

Zákon ČSSD dává firmám na zprůhlednění svých struktur dvouletou lhůtu. Tejc také připomněl, že se stejným slibem kandidovaly Věci veřejné do Sněmovny, i zástupce TOP 09 podepsal na zasedání Americké obchodní komory dokument, který žádá, aby anonymní akcie na majitele byly v ČR zakázány.

ODS již dříve proti návrhu protestovala s tím, že řada podnikatelů si přeje zachovat anonymitu a raději zaregistrují svou firmu v zahraničí.

Vláda novelu zamítla

Vláda dala k návrhu ČSSD negativní stanovisko. Vláda v návrhu stanoviska uvedla, že jde o nepřiměřený zásah do soukromých práv a k deklarovaným cílům nevede. ČSSD označila vládní rozhodnutí za překvapivé a upozornila, že Věci veřejné a TOP 09 před volbami podporu zrušení anonymního vlastnictví akciových společností slibovaly. O předloze ale rozhodne s konečnou platností parlament.

"Navrhovaná právní úprava nepostihuje celou řadu legálních a legitimních metod, které i po přijetí návrhu zákona umožní zakrýt skutečné vlastnictví v akciové společnosti," uvedla vláda. Poukázala mimo jiné na to, že pro firmy by znamenal převod akcií finanční náklady.