Ten zatím platí i na Jeřici v Mníšku na Liberecku. Na Smědé a Nise už je jen první stupeň. Z Frýdlantu informace nejsou, odečty na Smědé i Řasnici zničila povodeň.

Kraj se pomalu vzpamatovává z bleskové záplavy, která o víkendu zasáhla hlavně oblasti Liberecka a Českolipska. Vodohospodáři mluví až o tisícileté vodě. Noc na pondělí byla v zasažených oblastech klidnější, lidé v neděli začali na řadě míst uklízet. Dešťové přeháňky ale práci značně komplikují, vše je mokré, na zahradách stojí voda a domy nevysychají. Na pomoc při úklidových pracích chce hejtman Stanislav Eichler nasadit i nezaměstnané.

Záplavami postižené Heřmanice na Liberecku

Záplavami postižené Heřmanice na Liberecku

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Na pomoc na Liberecko v pondělí ráno vyjelo i dalších 284 vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení. Následky povodně budou likvidovat v Nové Vsi, Hejnicích, Hrádku, Heřmanicích, Bílém Kostelu, Višňové, Raspenavě a v Chrastavě. Připojí se k vojákům z liberecké protichemické brigády a k ženistům z Rakovníka, kteří zde působí již od soboty. V současné době je tak celkem nasazeno 334 vojáků s potřebnou technikou, sdělila mluvčí Generálního štábu Jana Růžičková.

Dopravu se podařilo obnovit

Na většině míst se v neděli v podařilo obnovit dopravu. Uzavřené silnice jsou označené, vyznačené jsou objížďky. Stále nedostupná zůstává část obce Višňová a také Černousy, kde voda zničila komunikace i mosty. Do oblasti nejezdí ani vlaky. Stovky domácností v kraji jsou bez elektřiny, plynu i pitné vody.

Na Liberecku a Ústecku je bez plynu na 4 000 domácností a bez elektřiny na 900 odběrných míst.  Obnovení dodávek plynu v nejhůř postižených místech potrvá týdny až měsíce, dodávky elektřiny se obnoví na většině míst během dvou dnů, konstatovali mluvčí společností RWE a ČEZ. [celá zpráva]

Velká voda si vyžádala tři lidské životy, utonulé hlásí Lindava, Dolní Libchava a Raspenava. [celá zpráva]

Další člověk zemřel na Českolipsku kvůli selhání srdce, když se snažil zachránit před vodou svůj majetek. Zničené jsou nejen silnice, mosty a železniční tratě, poškozené jsou i čistírny odpadních vod, desítky domů bude nutné zbourat. Podle prvních odhadů překročí škody dvě miliardy korun. Na miliardu je odhadl kraj, stejné odhady má na svém majetku i Povodí Labe. Odhady ale podle hejtmana Stanislava Eichlera zřejmě porostou.

O pomoci postiženým oblastem bude v pondělí jednat vláda. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) se bude zabývat naléhavými požadavky na odstraňování škod. Mohla by uvolnit řádově desítky milionů korun. Kabinet se zřejmě bude zabývat i možnou pomocí armády při nápravě ztrát. [celá zpráva]

Záplavy na jihu Čech ustupují 

Na jihu Čech už hasiči kvůli vodě zasahovat nemuseli. Na Lužnici a Nežárce ale podle Povodí Vltavy stále platí třetí povodňový stupeň - ohrožení. Druhý stupeň je na Lužnici ve třech měřících stanicích. V pondělí bude na jihu polojasno, přeháňky pouze ojediněle, řekl Martin Modlitba z Českého hydrometeorologického ústavu.

Povodní poškozený dům v Hrádku nad Nisou.

Povodní poškozený dům v Hrádku nad Nisou.

FOTO: Libor Zavoral, ČTK

"Celou noc jsme neměli ani jeden zásah v souvislosti s povodněmi. Čekali jsme problémy na Táborsku a Třeboňsku, v povodí Lužnice, neměli jsme ani jeden technický zásah," řekl operační důstojník krajských hasičů. Ještě v neděli večer hrozila evakuace lidí z několika ulic ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku, rozlila se tam Nežárka. Povodňová komise nakonec dospěla k závěru, že nebude nutná díky nižšímu odtoku z rybníka Rožmberk.

V pondělí by na jihu Čech mělo pršet ojediněle. "Bude se k nám rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu, studená fronta už odešla. Bude oblačno až polojasno, přeháňky pouze ojediněle. Teploty 21 až 24 stupňů. V úterý by mělo být skoro jasno, teploty 23 až 26 stupňů, řekl Modlitba.