„Zvolili jsme nejlepšího člověka, kterého jsme mohli najít, který se osvědčil ve svých funkcích za dlouhá léta,“ uvedl Schwarzenberg.

Tůma uvedl, že se program do voleb v TOP 09 zatím tvoří, veřejnosti ho představí v srpnu. „Jedním z hlavních motivů našeho působení v Praze pokud dostaneme mandát je, že bychom rádi zajistili, aby peníze, které má Praha k dispozici, byly využívány co nejefektivněji a abychom se opravdu snažili vyjít vstříc tomu, co Praha potřebuje,“ uvedl exguvernér.

Tůma prý vstup do komunální politiky neplánoval, i když mu bylo jasné, že po rezignaci na guvernéra ČNB bude dělat něco jiného. „Spíše jsem počítal s prací v soukromém či akademickém sektoru, nicméně mě přesvědčil argument pana Schwarzenberga, že je příležitost v současné době leccos změnit a ta se nemusí hned tak opakovat,“ řekl novinářům.

Vezme i roli opozičního zastupitele

Podle svých slov je Tůma připravený v případě neúspěchu se zhostit i role opozičního zastupitele. „To je riziko toho, když někdo vstupuje do politiky,“ uvedl s tím, že se v nejbližší době stane členem strany.

Předseda pražské TOP 09 František Laudát uvedl, že i když TOP 09 získala silného kandidáta, tak nepůjde o kandidátku jednoho muže. „Další členové týmu byli vybíráni tak, že hra je o kreativním rozhodování. ODS tu měla bezkonkurenční prostředí a přišla doba na radikální změnu. Nabídneme Pražanům jiný pohled na správu veřejného majetku,“ slíbil Laudát.

Mezi další nominanty TOP 09 patří předsedové regionálních buněk v metropoli jako podnikatelka Nataša Šturmová, vysokoškolští pedagogové Martin Dlouhý a Tomáš Hudeček, historik a kurátor Albert Kubišta, podnikatelka Eva Vorlíčková a živnostník Jiří Liška.