„Rád bych vyzval politickou stanu Věci veřejné, pokud nesouhlasí s rozpočtovou politikou Nečasovy vlády, aby opustila vládní koalici,“ prohlásil Sobotka ve středu na tiskové konferenci v Lidovém domě s tím, že soc. dem. ráda uvítá VV v opozičních řadách.

Podle úřadujícího šéfa ČSSD je důležité si uvědomit, že vláda ještě nedostala důvěru Sněmovny. Kritizoval v této souvislosti koaliční smlouvu, která je podle něj vysloveně postavena na politice škrtů.

"Věci veřejné mají jednoduché řešení, odejít z vlády, přidat se k nám v opozici," míní Sobotka.

Lídr soc. dem. tak reagoval na fakt, že VV odmítají úsporný plán ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten chce, aby ministerstva pro letošek zmrazila deset miliard korun. VV tvrdí, že rezorty, které vedou, mají šetřit nejvíce. Strana proto přišla s vlastním plánem. [celá zpráva]

Sobotka se v souvislosti se škrty pustil právě do Kalouska, kterého označil za pyromana. Rozpočtový problém prý způsobil v minulém volebním období. "V tuto chvíli řeší problém, který sám způsobil,“ míní Sobotka. ČSSD podle něj prosazuje i zvyšování příjmů rozpočtu například zvýšením daně pro bohaté, pro podniky nebo omezením daňových úniků.