Advokát Nykodým je od roku 1998 členem Legislativní rady vlády a členem pracovních skupin ministerstva spravedlnosti. Jak řekl, za 34 let advokátní praxe se zabýval 20 tisíci soudních případů, což senátoři označili za velmi pozitivní zprávu: v ÚS může zasednout člověk s "praktickou zkušeností", nikoliv politik.

Kandidát výboru přiznal, že patřil mezi první, o nichž prezident uvažoval, ale před sedmi měsíci podle svých slov ještě nevěděl, zda jeho dcera skutečně převezme jeho advokátní praxi.

Odmítá eutanazii, nikoliv měkké drogy

Nykodým čelil otázkám, které rozdělují politickou scénu. "Jsem hluboce proti eutanazii, protože je zneužitelná," odpověděl Jiřímu Stodůlkovi (KDU-ČSL). Nebyl by ani proti registrovanému partnerství, ale soudí, že současně by se mělo řešit i partnerské soužití bez sňatku. Upozornil na problémy například s dědictvím. Nykodým se přiklání k názoru, že po roce až pěti letech společného soužití by se mělo jednat o podílové vlastnictví.

Souhlasil by i se snížením věkové hranice trestní odpovědnosti pod 15 let v případě loupežného přepadení či vraždy. Podle Josefa Pavlaty (ODS) se vyslovil Nykodým i pro legalizaci měkkých drog.

Weigl: dobré skóre

Hradní kancléř Jiří Weigl byl s rozhodnutím senátorů velmi spokojen. "Je to dobré skóre," řekl na dotaz Práva. Klaus podle něj v krátké době nominuje zbývající tři kandidáty, kteří chybějí do patnáctičlenného ústavního sboru. Posteskl si ale, že není jednoduché získat osobnosti na tuto prestižní funkci.

Uvažovaní soudci například dávají, jak řekl, přednost definitivě v soudcovském stavu, advokáti zase možnosti většího výdělku a někteří legislativní odborníci naopak nesplňují morální předpoklady.