"Klub Věcí veřejných má vážný problém s kandidátkou Brožovou, z našeho hlediska je to neplatná kandidátka pro střet zájmů. Pokud dnes dojde k volbě ombudsmana, máme závazné stanovisko, že nebudeme hlasovat o žádném z kandidátů," řekl poslancům Dobeš.

Kandidaturu Brožové zpochybnil i předseda KSČM Vojtěch Filip. Prohlásil, že chce znát stanovisko Senátu, proč se zákonnou překážkou nezabýval, a dále stanovisko Brožové. Podle jeho výkladu je totiž funkce ombudsmana současně s funkcí soudce neslučitelná.

Čtěte také: Do druhého kola volby ombudsmana postupuje Šabatová a Dundáčková

Již v Senátu, který Brožovou do volby vyslal, zazněly námitky, že ombudsman nemůže být zároveň i soudcem, jehož šestiletého mandátu ho nemůže zbavit ani ministr spravedlnosti ani prezident, který ho jmenoval.

Brožová se při svém projevu ve Sněmovně proti pochybnostem kolem slučitelnosti funkcí soudce Nejvyššího soudu a veřejného ochránce práv ohradila.

Podotkla, že zákon definuje, že mandát soudce zaniká tři měsíce po soudcově rezignaci. Podle ní lze daný problém nejlépe vyřešit díky institutu „dočasného zproštění výkonu soudce“.

„Kdybych nebyla přesvědčena, že soudci nemají právo na funkci veřejného ochránce práv, nikdy bych kandidaturu nepřijala. Vycházím z Ústavy, která zaručuje každému právo k přístupu k veřejné funkci,“ řekla poslancům Brožová.