Jediný jihočeský poslanec VV Viktor Paggio (28) už aspoň pilně studuje jednací řád Sněmovny. Obdobně ani bývalý zaměstnanec personální agentury Jiří Rusnok (26) nemá s politikou žádné praktické zkušenosti, přesto se prý vždy zajímal o aktuální dění na komunální i celostátní úrovni. „Na internetu jsem náhodou zavítal na stránky VV, kde mě oslovila referenda. Začínal jsem jako véčkař a poté jsem si podal přihlášku do strany,“ říká.

Vzhledem k tomu, že vystudoval školu s ekonomickým zaměřením, chce se zaměřit na snižování státního dluhu, důchodovou reformu či dopravní situaci v Moravskoslezském kraji.

Poslanec VV Radim Vysloužil

Poslanec VV Radim Vysloužil

FOTO: VV, ČTK

Středočeský poslanec Radim Vysloužil (29) se také o politiku vždy zajímal a jako pravicově smýšlející ekonom hledal alternativu k tradičním stranám, na nichž mu vadila jejich zakonzervovanost. „Před rokem a půl jsem zjistil, že existují VV, a zaujal mě jejich program. Chtěl jsem straně pomáhat v Praze 1 a vypadalo to, že se bude rozrůstat dál,“ prohlásil.

Vysloužil vystudoval národní hospodářství. Ve Sněmovně se chce zabývat státním rozpočtem a zajímají ho úpravy v zákonech, které ovlivňují ekonomiku. Pracoval jako finanční manažer účetní firmy a ve VV má na starosti stranické finance.

„Jsme čistá strana“

Nepolíbená praktickou politikou je i místopředsedkyně strany z Olomouckého kraje Lenka Andrýsová (25). K VV se dostala kvůli nespokojenosti se stavem politiky a přebujelé korupci.

Poslankyně VV Lenka Andrýsová

Poslankyně VV Lenka Andrýsová

FOTO: Vladislav Galgonek , ČTK

„V politice jsem neviděla vůli situaci měnit, proto jsem do ní šla. A VV jsem si vybrala proto, že jsem nechtěla jít do strany, která se zdiskreditovala v očích voličů,“ řekla Právu s tím, že VV představují čistou, novou stranu, která chápe politiku jako službu občanům.

S lidmi kolem VV se seznámila, když začala pracovat jako konzultantka ve vydavatelství Pražan. V politice se chce hlavně zaměřit na protikorupční opatření.

Asi mediálně nejznámější koaliční vyjednávačku z Moravskoslezského kraje Kristýnu Kočí (25) politika zajímala od malička a pracovala jako úřednice protokolu ve Sněmovně.

„Už když jsem si někdy v desíti letech hrála s panenkami, tak jsem si říkala, že budu buď právničkou, anebo prezidentkou. I můj výběr školy byl deklarací tohoto směru,“ řekla. Ze stáže ve Sněmovně se vyklubala práce úřednice a česká politika ji zděsila.

„Než abych věci planě kritizovala, tak jsem se rozhodla do politiky vstoupit,“ doplnila. Pro VV připravovala program do evropských voleb, podobně jako Paggio. Před zvolením pracovala jako konzultantka poradensko-marketingové firmy Pragmatikon, s. r. o., která VV zajišťovala volební servis.

Rozhovor s poslancem VV Viktorem Paggiem

Jak jste přišel k italskému příjmení?

Můj dědeček a babička jsou z Itálie, přestěhovali se do Československa, kde se narodil můj tatínek. Ten má ale dvojí občanství a i já mluvím italsky. Na severu Itálie u Ivrey u Turína mám velkou část rodiny, například tetičky. Můj bratr studoval v Římě, kde i já mám hodně kamarádů. Je to asi moje nejoblíbenější italské město, protože je napůl mezi chaosem na jihu a ordnungem na severu.

Jak jste se dostal k politice?

Vystudoval jsem mezinárodní vztahy a diplomacii na VŠE. Chtěl jsem se zapojit do politiky už dřív, ale kvůli aférám a skandálům nepřipadaly v úvahu velké strany. Zaujaly mě VV, které jsem zaznamenal v komunální politice, líbily se mi její protikorupční návrhy. Pomáhal jsem před evropskými volbami budovat program a pak jsem se stal členem strany.

Jak student politologie začne dělat internetové stránky VV?

Nejsem kodér, ale ten, kdo těch 26 stran A4 namaluje a představí si, jak by to mělo fungovat. Inspiroval jsem se u amerických demokratů, u společnosti Apple a tak dále. Ještě před rokem byl náš web takový technologický skanzen, dnes je to o něčem jiném.

Jak byste se popsal z politického pohledu?

Jsem středopravý. I když se pojmy dost vyprázdnily, protože nejvíc privatizovala Zemanova vláda a pravicové vlády prováděly kroky, které by je spíše zařadily k levici. Mám rád, když se člověk podívá na program a říká si, že je to dobrý návrh, nebo je to špatný návrh, jako třeba u protikorupčních návrhů. Veřejné finance se nám také urvaly z řetězu a myslím, že máme skvělou příležitost to napravit.

Jaké jsou vaše ambice ve Sněmovně? Rozkoukáváte se?

Jsem velkým studentem sněmovního jednacího řádu. Pokud člověk nezná procesní věci a nechápe funkci i zasedání výborů, tak nemůže prosazovat věci, které chce. Zajímá mě boj proti korupci. Zahraniční politika a mezinárodní vztahy jsou můj koníček.

Čím jste se živil před vstupem do politiky?

Cíleným internetovým marketingem. Jde o to, zacílit na člověka, který vás zajímá, a dostat k němu reklamu. Souvisí to i se sociálními sítěmi či se serverem YouTube. Například prodáváte vozíky pro auto: řeknu si, že lidé, co je budou kupovat, asi budou nějací kutilové či chataři, a tedy asi mají peníze. Je to asi člověk z města, je mu více než 30 let, má rodinu a tak dále. A když si udělám profil člověka, tak přemýšlím, kde se na internetu pohybuje, tedy na kutilských serverech, stránkách o autech a tam směřuji reklamu. Grafika i oslovení se musí přizpůsobit, aby na odkaz nakonec kliknul. Pracuje se s pravděpodobnostmi a z omezených prostředků na internetovou kampaň se musí vytěžit maximum.