Jáchimová své dílo na úterní vernisáž nakonec přinesla i přes nesouhlas kurátorky i úřadu vlády a vystavila je na fontáně.

Na to, že úřad vlády práci studentky z výstavy nazvané Veškeré úřední zvládnutí vyřadil, upozornil v úterý server Aktuálně.cz. Sama autorka své dílo vysvětluje jako reakci na názory Václava Klause na globální oteplování.

"Jsem mladá autorka a uspořádám tady happening," argumentovala Jáchimová, když ji pracovnice úřadu vlády vykazovala ze zahrady. "Vystavte své dílo na Kampě, ale tady nemůžete," tvrdila pracovnice.

Studentka Markéta Jáchimová pro výstavu připravila bystu prezidenta Václava Klause z ledu jako reakci na jeho názory na globální oteplování.

Studentka Markéta Jáchimová pro výstavu připravila bystu prezidenta Václava Klause z ledu jako reakci na jeho názory na globální oteplování.

FOTO: Volfík René, ČTK

Busta nakonec zůstala na zahradní fontáně. "Volat ochranku na ni nebudeme, ale jak to panu premiérovi (Janu Fischerovi) vysvětlím, že mu tady teče pan Klaus," dodala bezradně pracovnice úřadu vlády.

Na vládu se prý nehodí

Kurátorka výstavy a externí zaměstnankyně úřadu vlády Adriana Primusová uvedla, že výstava nemá být prostorem pro karikatury politiků, to se podle ní pro úřad vlády nehodí. Úřad před zahájením výstavy dostal dokumentaci ke všem dílům a právě manifestace politického názoru byla jedním z kritérií, která o vystavení či nevystavení díla rozhodovala.

"Chceme zachovat neutralitu úřadu vlády," uvedla kurátorka s tím, že autorka busty věděla dopředu, že své dílo vystavit nesmí. "Vše teď nafukuje," dodala.

Kurt Gebauer neshledává na ledové hlavě nic urážlivého, podle něj by Klause mělo naopak těšit, že se o něj lidé zajímají. Podle pedagoga by úřad vlády měl zákaz dát autorce písemně. "Jinak je to jako za minulého režimu, kdy se vždycky něco tichou poštou zakázalo, aby nebyly žádné dokumenty," citoval server Gebauera.