„Lanovka se zastavila kolem půl jedenácté. Všichni lidé už jsou v pořádku na zemi. Počítám, že po dvanácté hodině už ji opět spustíme. Ještě musíme propojit několik drátů,“ uvedl pro Právo jeden z provozovatelů lanovky.

Závada podle něj vznikla přímo na motoru v horní části vleku zvané Čerňava. „Turisty jsme z lanovky vyprostili společně s hasiči a horskou službou. K jejich sundání jsme se záchranáři použili žebříky a někteří hasiči slaňovali,“ dodal vlekař.

Šerák je častým cílem horských turistů. Lanová dráha Bonera na Ramzové je výchozím dopravním prostředkem na severní hřeben Jeseníků. Spodní úsek Ramzová - Čerňava o délce 1300 m je dvousedačkový, horní úsek Čerňava - Šerák o délce 1830 m je jednosedačkový a turisty doveze až na samotnou horu ve výšce 1351 metrů nad mořem.

Mapa lanovek na Šeráku v Jeseníkách

Mapa lanovek na Šeráku v Jeseníkách

FOTO: mapy.cz, footky

Postavena byla v sedmdesátých letech. V roce 1996, přesně po dvaceti letech provozu spodního úseku, nahradili starou jednosedačkovou lanovku Transporta dvojsedačkovou použitou lanovku italského výrobce Nascivera, kterou přivezli z Dolomitů.