Hlavní obsah

Klaus si zve Nečase na Hrad, mohl by ho jmenovat premiérem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Nedlouho po středečním podpisu smlouvy ODS, TOP 09 a VV o sestavě trojkoaliční vlády si pozval prezident Václav Klaus lídra občanských demokratů Petra Nečase na čtvrteční schůzku na Hrad. Jak naznačil prezidentův tajemník Ladislav Jakl v úterý v Českém rozhlase, již ve čtvrtek v 10:00 může Klaus jmenovat Nečase premiérem.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Prezident Václav Klaus uvítal na hradě lídra ODS Petra Nečase

Článek

Nečase by tak čekala nejsilnější vláda v dějinách ČR opřená o hlasy 118 poslanců, k ústavní většině by jí chyběly jen dva hlasy.

Webové stránky Václava Klause o setkání prezidenta s lídrem ODS informovaly s tím, že Nečas ho má seznámit s dalším průběhem povolebních vyjednávání politických stran a o jejich dohodě.

Po první trojstranné schůzce dnes Nečas, Schwarzenberg a John podepsali společné prohlášení o tom, že vytvoří vládní koalici. Ukončili tak prozatím spekulace z posledních dnů o menšinové vládě ODS a TOP 09 podporované Věcmi veřejnými.

Klaus v pondělí přijal lídry všech nově zvolených do Sněmovny stran v pátek a sobotu. Prezident dává najevo, že prioritou je pro něj to, aby byl nalezen životaschopný projekt budoucí vlády. K tomu je ale blíž než vítězná ČSSD právě lídr ODS Nečas s představou společné vlády s TOP 09 a VV.

Rozhovory vede i Sobotka

První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale také vede rozhovory s možnými partnery a pokládá za správné, aby právě sociální demokracie, která ve volbách zvítězila s 22,1 procenta hlasů, dostala první pokus sestavit vládu.

Nečas se dvěma nováčky ve Sněmovně plánuje vládu "rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci". Spory o detailech programu mezi stranami mají vyřešit expertní týmy, které nyní zahajují práci.

Obvykle dobře informovaný Klausův tajemník Jakl v úterý večer v Českém rozhlase naznačil, že prezident tentokrát rovnou jmenuje nového premiéra. "Můj osobní názor je, že takový ten neformální mezikrok (pověření někoho vedením rozhovorů o vládě) nutný není ... je to za určitých okolností užitečné gesto, ale nemusí nutně předcházet tomu skutečnému ústavnímu kroku (jmenování premiéra)," uvedl v Radiožurnálu.

Reklama

Výběr článků

Načítám