Klaus manželům udělil v roce 2005 Medaili za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství. Pak ale vypukla aféra s týráním dětí, která vyvrcholila středečním soudním rozsudkem, který je zatím nepravomocný. Ačkoliv odešli manželé ze soudní síně s trestem, o vyznamenání nepřijdou.

Prezident totiž nemá v ruce žádnou páku, jak Rosnerovým medaili odebrat. Stejně tak soud, který jediný může verdikt ztráty státního vyznamenání vyslovit. Kámen úrazu je fakt, že trest ztráty vyznamenání je možný jen v případě předchozího nepodmíněného odsouzení.

„Ztráta čestných titulů a vyznamenání je druhem trestu, který může uložit soud v trestním řízení za úmyslný trestný čin spáchaný ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky, jestliže je pachatel odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nejméně na dvě léta. Pravomocně odsouzený k takovému trestu je pak povinen vrátit udělené vyznamenání Kanceláři prezidenta republiky,“ vysvětlil ve středu na dotaz Práva mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Pěstouni Blažena a Lubomír Rosnerovi u soudu jakékoli týrání popřeli.

Pěstouni Blažena a Lubomír Rosnerovi u soudu jakékoli týrání popřeli.

FOTO: Petr Kozelka, Právo

Ochvat potvrdil, že prezident není oprávněn činit žádné kroky ke ztrátě vyznamenání a v případě Rosnerových tak nemůže učinit ani soud

„Manželé Rosnerovi byli podle informací ze sdělovacích prostředků odsouzeni k dvouletému trestu vězení, který jim byl podmínečně odložen na zkušební dobu tří let. Jelikož uložený trest je podmíněný, soud o ztrátě vyznamenání nemohl podle trestního zákoníku rozhodovat. Prezident republiky není oprávněn činit ve věci ztráty státního vyznamenání žádné kroky,“ uvedl prezidentův mluvčí.