Krausova rodina koupila byt v domě, který stavěla firma PV Real Petra Vrtala, podnikatele a exporadce předsedy Sněmovny Miloslava Vlčka. Kraus již minulý týden v rozhovoru pro deník Právo popřel, že by koupě bytu souvisela se státní dotací ve výši 25 miliónů Kč pro Vrtalovu firmu. Novinky po dotazech čtenářů, zda smlouvy existují, zveřejnily v pondělí jejich kopie na internetu. [celá zpráva]

Exposlanec Kraus v pondělí na tiskové konferenci v Lidovém domě upřesnil, že za hypoteční úvěr neručil směnkou. Podle něj šlo o tzv. eskontní úvěr v rámci smlouvy o vyplňovacím právu směnečném. „To znamená, že proti směnce vám banka půjčí určitý finanční obnos. V tomto případě to byla částka, kterou můžete použít na nákup nemovitosti,“ uvedl.

Česká spořitelna se v pondělí ke Krausově směnce nechtěla vyjadřovat. „K jednotlivým klientům s ohledem na bankovní tajemství se nemůžeme vyjadřovat,“ uvedla Pavla Langová z tiskového oddělení ČS.

Kraus v pondělí dodal, že podnikatele Vrtala v době podepisování smlouvy neznal. „Jsem přesvědčen, že jsem se s ním ani osobně nesetkal. Celkem jsme spolu hovořili po telefonu třikrát,“ řekl.

Exposlanec na tiskové konferenci předložil i dokumenty k druhému bytu, který si podle svých slov koupil od třetího majitele v původním domě, kde si byt pořídil jeho syn.