V posledních letech se rozmohla výstavba solárních elektráren, jejichž energie je vykupována za zvýhodněnou cenu. Z celého odvětví se tak stal významný byznys, s rychlostí jehož rozvoje nikdo nepočítal. Stát tak solární energii neúměrně dotuje.

Za rychlé přijetí novely se zasazovaly i tři velké firmy, které obchodují s elektřinou. Šéfové společností ČEZ, E.ON a Pražské energetiky se na poslance obrátili v otevřeném dopisu. Varují mimo jiné před přetížením přenosové soustavy.

Martin Bursík

Martin Bursík

FOTO: Michaela Říhová, Právo

Poslanec Strany zelených Martin Bursík upozornil, že poslanecké pozměňovací návrhy jsou šité na míru společnosti ČEZ, která by na nich podle něj jako největší hráč na trhu s fotovoltaikou profitovala.

Bursík se zasazoval o přijetí původního vládního návrhu. K němu se ústy Milana Urbana přihlásila i ČSSD. Novelu představil poslancům ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

Pozměňovací návrh hospodářského výboru, který chtěl, aby  se ceny mohly snižovat až o čtvrtinu ročně, obhajoval před kolegy Oldřich Vojíř z ODS.