Informaci o setkání Paroubka s lobbisty přinesla Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na jednoho z účastníků schůzky.

Schůzka Paroubka s lobbisty Andrejem Surňakem a Jiřím Kryšpínem se podle listu uskutečnila v pátek 12. května 2006 v pražské Kramářově vile a zúčastnil se jí i tehdejší šéf Úřadu vlády Ivan Přikryl.

Dvanáct dnů po setkání Paroubek veřejně vyzval ministra obrany Karla Kühnla, aby neotálel s podpisem kupní smlouvy, a za necelý měsíc byla smlouva o nákupu 199 obrněných transportérů Pandur za více než 20 miliard korun podepsána.

Schůzku listu potvrdil i jeden z účastníků jednání, v současné době se k ní však odmítá vyjadřovat s tím, že má strach.

Paroubek: něvěděl jsem, že pracují pro Steyr

Paroubek na dotaz, proč se se zástupci rakouských zbrojařů scházel, řekl, že o jejich práci pro Steyr nevěděl. Jednal s nimi prý o volbách, protože Surňakova firma Crane Consulting vedla pro ČSSD v roce 2002 úspěšnou volební kampaň.

V pondělí Paroubek na tiskové konferenci doplnil, že s lidmi z Crane v té době jednali, schůzky se prý ale týkaly spolupráce na volební kampani.

"Firma Crane dělala volební kampaně pro mé předchůdce Vladimíra Špidlu a Stanislava Grosse. V roce 2002 ta kampaň skončila velmi dobře. Já jsem konzultoval s celou řadou lidí, nejen s touto firmou. Nevím, jestli jsme jim něco zaplatili," doplnil předseda ČSSD.

Transportér Pandur II

Transportér Pandur II

FOTO: Jakub Svoboda, Právo

Bývalý poslanec za ČSSD Radim Turek však uvedl, že o spojení Surňaka s pandury se vědělo už v roce 2005. "Jejich role byla klasická, chodili a říkali, že je to skvělý nákup," sdělil Turek. MfD navíc připomněla, že sociální demokracie ukončila volební spolupráci s Crane Consulting v roce 2004.

Kožnar tvrdí, že byl k přiznání dotlačen

List před časem uveřejnil informace, že bývalý manažer Steyru Wolfgang Habitzl ohledně korupce v souvislosti s nákupem transportérů odpověděl na přímou otázku, zda lobbisté jednali i s Paroubkem, kladně. Někdejší předseda ČSSD v Praze 1 Miloslav Kožnar později v reakci na toto tvrzení prohlásil, že se zástupci Steyru jednal on. [celá zpráva]

V pondělním vydání listu však uvedl, že toto prohlášení si na něm vynutili představitelé ČSSD. "On na mě tlačil (Petr) Dimun a Přikryl," řekl Kožnar. Dimun je vedoucí marketingu ČSSD.

MfD na kauzu upozornila před dvěma týdny, zveřejnila tajně pořízené nahrávky rozhovorů se dvěma někdejšími manažery výrobce transportérů a přinesla také informaci o smlouvě mezi lobbistou Janem Vlčkem a firmou Steyr, podle níž měl za 1,4 miliardy korun zajistit schůzky s některými politiky. Podle informací, které v pondělí zveřejnil týdeník Euro, však v době nákupu pandurů ke korupci nedošlo.