Zdroj ale nevyloučil, že se někdo se mohl dát očkovat později.

Jurásková přitom všem ministrům už minulý týden nabídla toto očkování s tím, že vakcína bude k dispozici. Podle jejích dřívějších slov všichni ministři jí za tuto nabídku poděkovali.

Po těchto svých slovech se ale údajně tak usmála, že se dalo vyčíst, že toto poděkování bylo spíše ironické. Vláda v pondělí rozhodla o uvolnění vakcín pro všechny občany nad tři roky.

Zájem o očkování je v Česku nízký. Milión vakcín vláda původně objednala pro vybrané skupiny chronicky nemocných a lidí nezbytných pro chod státu. Třetinu z nich nebude muset odebrat.

"Vakcína Pandemrix bude všem hrazena ze státního rozpočtu, aplikaci zaplatí zdravotní pojišťovna, neplatí se ani regulační poplatek," uvedla ministryně.

Očkování budou organizovat kraje, očkovat se bude ve vakcinačních centrech, tedy ne jako dosud u praktických lékařů. Dospělí nepotřebují od svého lékaře žádné doporučení, děti by je ale měly mít od svého praktického pediatra. Těhotné ženy potřebují doporučení gynekologa, mohou se nechat očkovat od čtvrtého měsíce těhotenství.

Stát objednal loni v srpnu milión vakcín za 220 milionů korun. Původně mělo být očkováno půl miliónu vybraných lidí, každý dvěma dávkami. Nakonec testy prokázaly, že většině stačí jedna dávka. V pátek ministryně Jurásková oznámila, že stát 30 procent objednaných vakcín neodebere.