Občanští demokraté vytrvale kritizují protikorupční balíček vlády, protože se obávají, že příliš posiluje pravomoci orgánů činných v trestním řízení na úkor svobod občanů. Vedle toho prý není dostatečný a řeší jen postihy.

S některými námitkami Pecina souhlasil, podle něj je ale třeba někde s bojem proti korupci začít.

"Velmi tvrdá opatření"

Již dříve balíček označil místopředseda ODS Petr Nečas soubor opatření za Pecinův propolicejní balíček. V podobném duchu se nesly i další výtky občanských demokratů i předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky. "Je jasné, že se jedná pouze o dílčí, úvodní, byť v mnoha ohledech velmi tvrdá opatření, která by měla omezit korupci,“ řekl nicméně Liška s tím, že opatření nepomohou zvýšit důvěru veřejnosti v policii, státní zastupitele či soudy.

Poslanec Jaroslav Plachý dokonce prohlásil, že Pecinův balíček vrací ČR zpět do doby totality. Nasazení protikorupčního agenta podle Plachého hraničí s praktikami StB.

"Agent provokatér podněcující svou aktivitou vznik trestné činnosti, připomíná metody Státní bezpečnosti při takzvaném rozpracování politických protivníků,“ řekl doslova Plachý. Pecina však již dříve několikrát zdůraznil, že pravomoci protikorupčního agenta musí být velmi citlivě právně ošetřené.

Pecina bere připomínky vážně

"Slibuji, že podněty, které byly myšleny jako skutečně věcné připomínky budeme brát vážně. Berte, prosím, na vědomí, že korupce je velmi vážný problém pro ČR," řekl na závěr šéf vnitra.

 

Tak dlouhé jednání se vedlo snad jen před vstupem do EU.Zuzka Bebarová-Rujbrová

Balíček zavádí pět zásadních změn do právního řádu. Počítá se zavedením institutu korunního svědka a protikorupčního agenta, rozšiřuje možnosti policistů na použití odposlechů, doplňuje a upřesňuje institut spolupracujícího obviněného a novelizuje daňový zákon, v rámci čehož by mohli policisté prolamovat daňová tajemství.

Podle zpravodajky Zuzky Bebarové-Rujbrové (KSČM) bylo jednání ve Sněmovně kolem protikorupčních opatření jedním z nejdelších, jaké dolní komora zažila. "Tak dlouhé jednání se vedlo snad jen před vstupem do EU,“ konstatovala zpravodajka.