Situace se ale nezlepší ani v příštích dnech a zima nás opět potrápí. Bude foukat silný vítr, na mnoha místech se budou vytvářet závěje a sněhové jazyky. Z úterka na středu na horách připadne 30 centimetrů a v nížinách 10 centimetrů sněhu.

V noci ze středy na čtvrtek se v nížinách čekají mrznoucí srážky, které na vozovkách vytvoří ledovku. Ranní teploty budou zpočátku až –10, později do –4 a odpolední ve středu budou až dva stupně na nulou, jinak kolem nuly.

Současná situace na silnicích ve vybraných krajích
Jihočeský  Na Prachaticku a na Šumavě vítr vytváří sněhové bariéry, na silnicích hrozí tvorba sněhových bariér, v kraji leží 14 až 51 centimetrů sněhu.
Pardubický  Všechny silnice jsou sjízdné s občasným výskytem zmrazků či ujetého sněhu.
Královéhradecký  Silnice jsou sjízdné, vítr by ale měl odpoledne zesilovat, takže se na nich budou tvořit sněhové jazyky nebo závěje.
Ústecký  Silničáři doporučují na kluzkých silnicích opatrnost, kvůli sněžení komplikuje dopravu místy snížená dohlednost, k večeru se mohou tvořit sněhové jazyky, na horách závěje.
Vysočina Sněhové srážky snižují viditelnost, silnice jsou s opatrností sjízdné, dálnice D1 je mokrá, avšak sjízdná bez omezení.
Liberecký  Kvůli sněhovým přeháňkám doporučují silničáři opatrnost i na silnicích první třídy, k večeru se mohou tvořit sněhové jazyky, na horách závěje.
Středočeský  Na silnicích místy sněhové jazyky, některé vozovky nižších tříd pokrývá ujetá vrstva sněhu, místy leží na silnicích zmrazky.
Zlínský  Menší silnice na Vsetínsku pokrývá vrstva ujetého sněhu od osmi do 15 centimetrů, někde jsou vyjeté koleje nebo i nesouvislé ledové plotny. Většina silnic je s opatrností sjízdná.
Karlovarský  Sněhové jazyky a závěje mohou komplikovat dopravu, místy už je sněhu tolik, že ho budou muset silničáři odvážet. Kolem silnic vznikají sněhové bariéry, které lze už těžko rozšiřovat, silné sněžení a vítr se očekává v noci na středu.
Olomoucký  Na Šumpersku leží na silnicích první třídy zbytky rozbředlého sněhu, na Jesenicku jsou po chemickém ošetření mokré a se zvýšenou opatrností sjízdné.
 Zdroj: ČTK

Nejchladnější měsíc za posledních 10 let

Sníh se na Moravě a ve Slezsku drží od 2. ledna, v Čechách od 8. ledna. Tolik sněhu i v nížinách nebylo už mnoho let. Navíc leden bude zřejmě nejchladnějším měsícem za posledních deset let.

„Podle prvních propočtů průměrná lednová teplota byla letos –6 stupňů. To je o 3,2 stupně méně, než je dlouhodobý průměr, který tvoří –2,8 stupně. Stejně chladno bylo za posledních deset let jen v lednu 2006, kdy rovněž průměrná měsíční teplota vzduchu byla –6 stupně,“ řekla Právu Dagmar Honsová z pražského Meteopressu.

Aktuální sněhová pokrývka v krajích a na horách

Aktuální sněhová pokrývka v krajích a na horách

FOTO: ti, Právo

 

Přitom nijak nevypadalo, že leden bude chladný. Vždyť 1. ledna v Praze byla odpolední teplota 4 stupně. Ale o 27 dní později v osadě Jizerka bylo –30 stupňů.

Průměrné denní teploty se už několik týdnů drží pod bodem mrazu. Ledových dnů, tedy takových, kdy se dokonce odpolední teplota trvale drží pod bodem mrazu, bylo v lednu v Karlových Varech 31, v Praze 24 a stejně tak v Brně a v Ostravě.

Prožili jsme i arktické dny, což jsou dny, kdy odpolední teploty nevystoupí nad –10 stupňů. V Brně měli v lednu dva, v Ostravě tři, ale v Peci pod Sněžkou jen jeden.

Na zemi leží 3,5 miliardy kubíků sněhu

Také sněhu bylo v lednu víc než jiné roky. V průměru spadlo 64 milimetrů srážek a to je o 20 procent víc, než je dlouhodobý normál. Celé území republiky je pod sněhem. V Praze je to už 24 dní, ač dlouhodobý průměr je do 15 dní. V Brně sníh leží už 30 dní, což je o 18 dní víc, než je dlouhodobý průměr.

Na celém území republiky je zhruba 3,4 miliardy kubických metrů sněhu, což by stačilo k naplnění Orlické přehrady 3,5krát.

„Toto množství sněhu odpovídá 40 litrům vody na metr čtvereční,“ řekla Právu v pondělí Dagmar Honsová z pražského Meteopressu. Uvedla, že denně se vypaří do ovzduší asi jeden centimetr sněhové pokrývky. Proto také je nyní zhruba 90procentní vlhkost vzduchu.

Trvale sněžení komplikuje život v Pardubicích zejména starším lidem.

Trvale sněžení komplikuje život v Pardubicích zejména starším lidem.

FOTO: René Chvalina, Právo

 

Sluníčko svítilo málo

V lednu sluníčko svítilo málo. „Nenasvítilo ani 40 procent dlouhodobého normálu, který je 40 hodin,“ řekla Právu Honsová. Znamená to, že v lednu se sluníčko ukázalo na obloze jen 16 hodin. Proto také mnozí lidé trpěli depresemi, špatnou náladou i nespavostí. Leden tak potvrdil, že dlouhodobě je nejchladnějším měsícem v roce.

Jak bylo v lednu
nejstudeněji: 1799, a to –9,3 stupně, 1838, a to –9,2 stupně
nejtepleji: 2007, a to 6,2 stupně, 1796, a to 5,8 stupně
2010: –6 stupňů
2009: –4 stupně
2008: 1,3 stupně
2007: 3,2 stupně
2006: –6,0 stupně