Firma, která na kartě Pražana vydělala už 300 miliónů korun, je akciovou společností s akciemi na majitele. To umožňuje jejich vlastníkům zůstat v anonymitě. Poté, co to magistrát za smlouvu s tajemnou Haguess schytal, vyzval firmu k odkrytí majitele. Ta to udělala, podle vyjádření samotné společnosti je jím předseda dozorčí rady firmy  Jaroslav Turek.

Haguess také požádala o zaknihování svých akcií. To by mělo vnést víc světla do struktury společnosti. K odhalení původních vlastníků akcií to ale stejně nepovede.

 

Mohli si předávat akcie, jak chtěli, aniž by o tom byl nějaký záznam.advokátka

"Než firma požádá o zaknihování, tak se vlastnictví akcií může změnit. Před žádostí mohli narovnat vztahy tak, aby nebyla akcionářem žádná osoba, kterou by za akcionáře nechtěli,“ řekla Právu pražská advokátka Marie Beránková. K nekontrolovatelným změnám majitelů akcií nahrává společnosti i fakt, že nelze podle slov Beránkové dohledat, kdo byl dříve akcionářem. "Mohli si předávat akcie, jak chtěli, aniž by o tom byl nějaký záznam,“ dodala advokátka.

Firma Haguess uvedla, že nelze přesně uvést, kdy k zaknihování dojde. "Je to několikatýdenní proces,“ sdělil Petr Lemoch, mluvčí společnosti.

Projekt Opencard stál podle výsledku auditu hlavní město už téměř 900 miliónů korun, příjmy z karty jsou však nulové. Projekt už zkoumaly tři audity a od minulého týdne se jím zabývá také policie. Kvůli Opencard přišel o místo zatím jen šéf odboru informatiky Václav Kraus.