Poslanec Pavel Severa na tiskové konferenci vyjádřil jménem TOP 09 podporu protikorpučnímu balíčku vlády, výhrady měl jen vůči institutu protikorupčního agenta s tím, že stát nesmí vzbudit podezření, že sám provokuje k trestné činnosti.

"Naším cílem je zveřejnění a zprůhlednění všech rozhodnutí a prosvícení pološera, kterého je v dotacích a veřejných zakázkách příliš,“ uvedl Severa.

Do vládního návrhu proto TOP 09 doplní několik bodů, díky nimž by měla mít veřejnost kontrolu nad rozhodovacími procesy. Zákon by ukládal povinnost zveřejnit veškerou zadávací dokumentaci na internetu a výběrová komise by měla ihned po otevření obálek sdělit všem přítomným uchazečům nabídkové ceny.

Sporný protikorupční agent alias provokatér

Z výběrového řízení by pak byl vyloučen každý uchazeč, který by se dovolával obchodního tajemství, tedy každý, který by nerozkryl svou vlastnickou strukturu. Také uzavřená dohoda by se měla do třiceti dnů objevit na webu.

Protikorupční agent je sporným momentem Pecinova balíčku. Agent by měl mít za úkol mapovat úplatnost úředníků či snahy dalších osob uplácet. Proti tomuto institutu a dalším bodům se postavili i občanští demokraté. [celá zpráva]

Pecina se ohradil vůči tomu, že by agent splňoval funkci provokatéra, aby například měl pravomoc nabídnout beztrestně úplatek. Podle něj je třeba vymezit jasné hranice jeho pravomocí.

I šéf vlády Jan Fischer připustil, že Pecinův balíček není zcela dopracován s tím, že poslancům byl předán, aby byl schválen do voleb a zdokonalily ho sněmovní výbory. Institut protikorpučního agenta by měl být z právního hlediska velmi citlivě ošetřen.

TOP 09 se znovu pokusí zkrátit dotace stranám

Kromě toho hodlá TOP 09 ve Sněmovně znovu otevřít diskuzi k jejímu návrhu o snížení státního příspěvku politickým stranám po dobu tří let. Místopředseda strany Miroslav Kalousek připomněl, že zařadit tento bod na program schůze se opakovaně nepodařilo kvůli odporu ČSSD a KDU-ČSL. Pokusit se o to chtějí ještě v tomto týdnu.

"Pokládáme za neetické, nespravedlivé a necitlivé, aby jedinými institucemi napojenými na státní rozpočet, které nebudou muset šetřit ani korunu, byly politické strany," prohlásil Kalousek.

"Pokusíme se ještě jednou požádat ty, kteří mají plná ústa solidarity, aby solidaritu zohlednili nejen tam, kde ji populisticky financují na účet našich dětí, ale aby se na ní podíleli také z vlastních prostředků," dodal místopředseda TOP 09.