Ve čtvrtek se skládačkami s desaterem postávali studenti Střední průmyslové školy dopravní na výstupech z metra ve stanicích Muzeum, Florenc, Anděl, Můstek, I. P. Pavlova a Náměstí Míru, aniž by ale cestující výrazně zaujali. Ti většinou procházeli kolem v domnění, že jde o další nabídku nějakého zázračného zboží či služby. Cílem DP bylo oslovit 60 tisíc pasažérů.

Varovný leták pražského dopravního podniku

FOTO: Dopravní podnik Praha

„Do určité míry tak popularizujeme přepravní řád, který základní informace o správném cestování obsahuje,“ řekl mluvčí DP Ondřej Pečený. Hlavním smyslem kampaně je zvýšit bezpečnost. „Lidé by si měli uvědomit, že eskalátor je sice dobrý služebník, ale může být i nebezpečný,“ míní Pečený.

V posledních měsících se zranily na pohyblivých schodech dvě děti, jeden chlapec přišel dokonce o několik prstů na noze.

Ve vozech metra se podle Pečeného objevují plakáty s desaterem v rámečcích, kterých DP pořídil 200. Na čtyřicet tisíc letáků bude DP nabízet ve stojanech v metru. Součástí kampaně budou také spoty na obrazovkách Metrovision v prostorách podzemky a připravuje se i prezentace na internetu.

Čtenář se z letáku, který je vybaven i anglickým textem, například dozví, že se nemá dotýkat botou ani jinou částí oděvu bočnice pohyblivých schodů, strkat prsty pod gumovou část madla, opírat se o boční stěny, sedat na schody či madla, stát špičkami nohou proti směru jízdy, chodit v protisměru. Desatero obsahuje i radu, aby rodiče věnovali pozornost svým dětem a drželi je za ruku.