"Rozhodl jsem se, že na funkci předsedy ČMKOS už nebudu kandidovat, a ani nechci, aby mě kolegové navrhovali,“ potvrdil ve středu Štěch Právu. Dodal, že ho odboráři sice přemlouvali, aby v čele centrály zůstal, ale nakonec jeho rozhodnutí respektují.

Sociální demokracie tak přijde o přímou linku na odbory. Štěch, stejně jako jeho předchůdce Richard Falbr, je členem ČSSD.

"Dělám to už osm let, před tím jsem byl osm let místopředsedou a to je dost dlouhá doba, takže to chce změnu,“ dodal Štěch. 

Štěch je připraven svou odborářskou kariéru vyměnit za ryze politickou. Od roku 1996 je senátorem, od roku 2008 místopředsedou této komory.

Ztratí ČSSD s odboráři vazbu?

Svého nástupce nechtěl prozradit, pouze poznamenal, že je to věc odborových svazů a sjezdu, nicméně zhruba z 80 procent prý už jasný kandidát vykrystalizoval.  

Podle informací Práva by odborářské žezlo po Štěchovi měl převzít místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Ten není členem žádné politické strany a ani se jím stát nehodlá. Odbory se tak nejspíš zbaví role otloukánka, kterou jim přisoudila Topolánkova ODS právě kvůli napojení na soc. dem.

Pokud bude Zavadil na dubnovém sjezdu ČMKOS zvolen, stane se prvním šéfem odborů, který není přímo napojen na soc. dem. Jejími členy jsou jak dnešní europoslanec Richard Falbr, tak Štěch.