Po odchytu byla srna ošetřena ve veterinární ordinaci. "Naštěstí nebylo poranění závažné, takže srnce byla rána zastříkána, byla jí aplikována antibiotika a byla umístěna v klidném boxu," uvedla Vrabcová na internetových stránkách ústecké zoologické zahrady.

U zvířat je albinismus vzácností

U zvířat je albinismus vzácností

FOTO: ZOO Ústí nad Labem

Podle ní to zpočátku vypadalo, že srna nemá přirozenou ostražitost vůči lidem, ale bylo to pravděpodobně způsobeno pouze vyčerpáním. Již po třech dnech se vzpamatovala a projevuje se jako plaché zvíře, které je z přítomnosti lidí velice nervózní. Ústecká zoo srny běžně nechová, po dohodě s kolegy ze Zoo Děčín proto rozhodla, že bude albín umístěn v jejich expozici zaměřené na faunu Českosaského Švýcarska.

Podle zooložky z ústecké zoo Petry Padalíkové byla bílá srna do Děčína převezena na Silvestra ráno. Společnost jí mají dělat dvě další srny, ovšem klasického zbarvení.

Albinismus je u srn neobvyklý. Netradičně zbarvená zvířata mají problémy s životem v přírodě nejen kvůli svému nápadnému zbarvení, ale zejména kvůli nedostatku pigmentu v očích, což způsobuje poruchy vidění a světloplachost. Podle myslivců se traduje pověst, že ten, kdo střelí bílou srnu, do roka zemře.

FOTO: ZOO Ústí nad Labem