Podle stranického místopředsedy Petra Nečase by si měl rozmyslet, zda bude jeho vláda hájit zájmy snižování dluhů, nebo bude podporovat levici - v takovém případě by mohla ODS odejít do opozice.

K postoji ODS k překlenovací vládě na dotaz Práva Nečas poznamenal: „To se bude odvíjet od budoucího půdorysu, o který se případně vláda České republiky bude opírat. Ale tady musím jednoznačně konstatovat, že podle mého osobního názoru půdorys existence této vlády na dohodě ODS, sociální demokracie a Strany zelených je dál nemožný, je překonaný a je minulostí,“ řekl Nečas.

Na otázku, zda by pak měli odejít ministři za ODS, odpověděl: „Je to jedna z variant. Zrovna tak je jednou z variant to, že vláda zásadově bude nadále hájit politiku minimalizace nárůstu dluhů a že naopak z vlády pan předseda odvolá nominanty z řad sociální demokracie.“

Rozhodli poslanci, ne vláda, upozornil Fischer

"Já samozřejmě nejsem nikterak šťasten z toho výsledku včera. Nicméně vláda nehlasovala. Vláda přišla s návrhem takového deficitu, s jakým přišla předtím s (úsporným) balíčkem a ten poslanci předtím schválili," dodal. Podle něj nicméně hlasování dopadlo v neprospěch ODS a je potřeba, aby si sama tento výsledek zhodnotila.

Fischer nechtěl komentovat ani případný odchod ministrů nominovaných ODS. "Na to budu reagovat, až se tak stane," dodal premiér.

Na pádu vlády nemá zájem nikdo

Strany přitom podle ústavy nemohou Fischera k odvolání ministrů donutit, protože personální otázky jsou výlučně v rukou premiéra respektive prezidenta, který demise přijímá. Nedá se přitom očekávat, že by členové vlády chtěli odejít dobrovolně.

Nečas přitom odmítl, že by ODS případně iniciovala hlasování o nedůvěře kabinetu. Podobný postup vzhledem k blížícím se volbám označil za dětinský. „K pádu vlády může dojít pouze tehdy, když je vyslovena nedůvěra, na čemž, myslím si, nikdo nemá zájem. Nebo, že předseda vlády podá demisi. Jiný mechanismus tady není, ale je evidentní, že ten původní mechanismus vzniku této dočasné vlády je historicky překonanou záležitostí. Včerejšek to ukázal ve vší nahotě,“ dodal. [celá zpráva]