"O víkendu, zejména v sobotu, bude na většině území sněžit, ale převážně jen slabě. Protože teploty již většinou nevystoupí nad nulu, bude se místy vytvářet slabá sněhová pokrývka," uvedl na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

Ochlazení bude o víkendu citelné hlavně na horách, kde se budou teploty pohybovat mezi minus pěti až minus deseti stupni Celsia. Na hřebenech můžou klesnout i pod minus dvacet stupňů.

Čtvrtkem tak patrně skončí doba, kdy v Česku panovaly nadprůměrně vysoké teploty. Listopad byl o 2,8 stupně Celsia teplejší než obvykle, na řadě míst padaly desítky let staré teplotní rekordy.

První prosincové dny přinesly mírné ochlazení. Na horách se tak objevil sníh a v noci tam i mrzlo, meteorologové upozornili na možnost namrzání vozovek.

Nejvíc sněhu spadlo minulý týden na Šumavě, i tam však přes den tál. Nejvyšší sněhovou pokrývkou se koncem minulého týdne chlubil Churáňov s devíti centimetry, nyní ho tam leží pouze dva centimetry. Vlekaři se nicméně připravují na sezonu, v pátek mohou podle meteorologů spustit sněhová děla, aniž bude hrozit, že jim umělý sníh bude odtávat.

Teplotní obrat také dává naděje romantikům, kteří si přejí bílé vánoční svátky.