Chmiel, který doposud působil jako velvyslanec v Austrálii, převzal po Fülem resort pro evropské záležitosti. Protože byl dosud členem ODS, rozhodl se stranu opustit.

Prezident Václav Klaus jmenuje Juraje Chmiela ministrem pro evropské záležitosti.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Podle mluvčího ODS Martina Kupky je Chmielův dopis, v němž se rozhodl ODS opustit, datován již 27. listopadu. Chmiel své členství ve straně ukončil proto, že dohoda stran o vzniku kabinetu od počátku počítala s tím, že v něm zasednou pouze nestraničtí úředníci.

Hlavní agendou, kterou se bude Chmiel ze svého postu zabývat, bude analýza Lisabonské smlouvy. "Hlavní náplní bude reflexe Lisabonské smlouvy, jejíž platnost začíná právě dneškem. První aktivita bude analýza názoru, co z ní vyplývá pro nás  i pro EU. Jinak ten útvar bude pokračovat na tom co dělal dosud,“ uvedl v pondělí na tiskové konferenci vlády premiér Jan Fischer. 

Ministr životního prostředí Ladislav Miko se od prosince vrací ke své práci pro EU. Na jeho místo nastoupí dosavadní náměstek Jan Dusík. Toho, stejně jako Mika, nominovala do vlády Strana zelených.

Prezident Václav Klaus poté, co jmenoval Jana Dusíka ministrem životního prostředí.

FOTO: Petr Hloušek

Právník Zářecký bude ve vládní funkci působit již podruhé. I tentokrát bude stát v čele legislativní rady vlády a bude mít statut ministra. Za jeho nominací jsou sociální demokraté.

Nový šéf legislativní rady vlády Pavel Zářecký

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Premiér Fischer po jmenování nové ministry symbolicky uvede do úřadů.