Když zástupce magistrátu vyzval k ukončení protestu před Národním divadlem, zamířili její účastníci po mostě Legií na Újezd, kde se rozešli.

Podle informací Práva se domluvili, že se znovu sejdou před Národním divadlem v 16 hodin. Policie ale uzavřela přístup na Národní třídu od Vltavy, a tak se průvod vydal po nábřeží k Palackého náměstí.


Video

Pravicoví extremisté se na výročí Sametové revoluce rvali s policií. TV Prima

Tomáš Vandas prý šel kolem náhodou. FOTO: Josef Koukal, Právo

U Lávky se mezitím s policií střetla další skupina. Těžkooděnci na náplavce uzavřeli skupinu ze zakázané organizace Národní odpor a začali je zatýkat. Skupinu pravičáků, která šla na pomoc od Národní třídy, odřízly antony. Demonstranti házeli dýmovnice, dělobuchy i kameny.

K potyčkám došlo u Výtoně i na Karlově náměstí, kde byli extremisté ozbrojeni dřevěnými holemi. Skupinu od náplavky nakonec policisté doprovodili do hospody, kam se vydala.

Policisté zadrželi celkem 49 osob a zraněni byli tři lidé.

Odpůrci pravicových extremistů. FOTO: Josef Koukal, Právo

Vandas tvrdil, že šel náhodou kolem

Na první demonstarci promluvil předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. Tvrdil, že demonstraci nesvolal, že šel náhodou kolem a byl požádán o proslov. Do jeho projevu skandovali z protějšího chodníku od kavárny Slávie odpůrci. Vykřikovali hesla jako „ne neonacismu“ a pískali.

Česko si připomíná 20 let od Sametové revoluce

Zástupce magistrátu později vyzval k ukončení demonstrace, protože narušovala jinou ohlášenou akci. V místě se v tu chvíli měla konat recesistická akce a později měl Národní třídou projít průvod z Albertova.

Na obou stranách Národní třídy v tu chvíli vyčkávala policie a později byli povoláni těžkooděnci.

Video

Dělnická strana narušila program k výročí 17. listopadu. Stream.cz

FOTO: Josef Koukal, Právo

Vandas nejprve výzvy magistrátu ignoroval a pak vyzval k pochodu přes Vltavu. Průvod vyrazil se skandováním hesel „svobodu“ a „odpor“ a začaly první potyčky. Demonstranti se později vrátili na pravý břeh Vltavy.

Video

Pravicoví extremisté se rvali s policií

 

FOTO: Petr Horník, Právo


FOTO: Josef Koukal, Právo

FOTO: Petr Horník, Právo

FOTO: Petr Horník, Právo