Na legislativní zádrhel upozornilo Právo již minulý týden, Pecina však od svého záměru, který schválila vláda, neustoupil.

"Návrh stažen nebyl, nedomníváme se, že by tím došlo k porušení zákona," vzkázal v pondělí ministr prostřednictvím své mluvčí Jany Malíkové.

Například šéf policejních odborů Milan Štěpánek, který se opírá o právní výklad autora služebního zákona, je však opačného názoru. "Pokud bychom se drželi striktního výkladu zákona, tak by k jeho jmenování dojít nemělo," konstatoval šéf policejních odborářů.

Háček je totiž v tom, že zákon jednoznačně stanovuje, komu prezident generálskou hvězdu může dát a zmiňuje přitom pouze ředitele bezpečnostního sboru, jeho náměstka, a nebo šéfa organizační části bezpečnostního sboru.

"První náměstek ministra vnitra není funkcí, která by příslušnému ustanovení zákona odpovídala. Tento paragraf nelze vykládat nad jeho rámec," poznamenal Štěpánek s tím, že příslušníky bezpečnostního sboru jsou pouze policisté, hasiči, celníci a příslušníci vězeňské služby nebo tajných služeb.

Právník: byla by to neúcta  k právu

Mluvčí prezidenta Radim Ochvat se včera k celé věci nevyjádřil. Pokud nicméně Klaus Komorouse u příležitosti středečního státního svátku na generála povýší, půjde i podle renomovaného pražského právníka Jiřího Teryngela o neúctu k právu a jednoznačnou chybu.

"Tou první už byl fakt, že ho pan ministr jmenoval coby policistu svým náměstkem a stejně tak by bylo chybou jeho povýšení na generála. Nemělo by se to stát," řekl Teryngel s tím, že by takový krok byl v rozporu s logikou a duchem legislativy.