Podle bývalého ministra vnitra Ivana Langera zasahuje Pecina do personálních otázek nad rámec nynější vlády, připravuje prý odvolání všech vrchních ředitelů.

 

Ministerstvo je řízeno z Lidového domu...předseda ODS Mirek Topolánek k situaci v resortu vnitra

Podle ODS je Pecina nekompetentní. Topolánek vyzval Paroubka i premiéra Jana Fischera, aby vnitro odpolitizovali a "nenechali Martina Pecinu si tento resort prakticky privatizovat." Ministerstvo je řízeno z Lidového domu," konstatoval Topolánek.

"Grémium strany zváží návrh na okamžité odvolání ministra Peciny z funkce," uvedl Topolánek na tiskové konferenci. Šéf ODS dále uvedl, že pokud by Pecina nakonec zůstal ministrem, nemohl by mít kabinet premiéra Jana Fischera důvěru ODS. "Tím nechci Jana Fischera nijak vydírat," dodal Topolánek s tím, že o mandátu vlády je třeba jednat.

Pecina snahu ODS nechápe

"Neřekl mi to předem. Já jsem chtěl, aby dodělal velké projekty na ministerstvu vnitra a nadále řídil e-government. Jeho odchod je pro mě překvapením,“ oznámil k rezignaci náměstka Zajíčka Pecina.

Podle ministra není v jeho kompetenci náměstkovu dobrovolnou rezignaci ovlivnit. Snahu ODS, která chce Pecinu odvolat, ministr podle svých slov nechápe.

Paroubkovi situace vyhovuje, tvrdí Topolánek

Topolánkovu výzvu k jednání o mandátu kabinetu, adresovanou předsedům demokratických parlamentních stran prý akceptovali všichni krom Jiřího Paroubka. "On tam má politické ministry, mandát vlády mu vyhovuje a jednání obstruuje," prohlásil Topolánek.

Zdeněk Zajíček, Mirek Topolánek a Ivan Langer (zleva) na tiskové konferenci.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Zajíček, který byl v minulosti i poslancem za ODS, měl na ministerstvu vnitra na starosti elektronizaci státní správy jako je projekt Czechpoint či datové schránky. Ministr vnitra však omezil jeho kompetence pouze na oblast informačních technologií.