Svoboda nominaci svého jmenovce zdůvodnil tím, že je nejvyšší čas eurokomisaře navrhnout. Uvedl, že buď kandidát může vzejít s debaty stran nebo jej může určit kabinet. Lidovci chtějí nominací diplomata, bývalého ministra bez portfeje a šéfa legislativní rady politickou debatu rozpoutat.

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga by pozici eurokomisaře zvládl například bývalý ministr Vondra. Schwarzenberg však zdůraznil, že nominace eurokomisaře je v kompetenci vlády. Vondrovo jméno zaznělo v této souvislosti již v minulosti z ODS.

Lídři TOP 09 Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg

Lídři TOP 09 Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg

FOTO: Milan Malíček, Právo

ČSSD: Špidla nebo Švejnar

Šéf ČSSD Jiří Paroubek v úterý na tiskové konferenci v Lidovém domě zopakoval, že jeho strana zvažuje na post českého eurokomisaře dva kandidáty. A to současného eurokomisaře Vladimíra Špidlu a také ekonoma Jana Švejnara. Podle Paroubka má Špidla šanci, pokud by pokračoval ve funkci, stát se jedním z místopředsedů Evropské komise. 

Předseda ČSSD Jiří Paroubek s ekonomickým odborníkem strany Jiřím Havlem

Předseda ČSSD Jiří Paroubek s ekonomickým odborníkem strany Jiřím Havlem

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Na otázku, za jakých podmínek by jeho strana podpořila Topolánkovo instalování do funkce eurokomisaře, uvedl, že nemá cenu se k tomu vyjadřovat. "No comment,“ řekl Paroubek. 

KDU-ČSL také oznámila, že bude usilovat o co nejrychlejší schválení státního rozpočtu. Na návrhu úsporného balíčku, který do Sněmovny předloží ministr financí Eduard Janota, by uvítali, kdyby "minimalizoval dopady na rodiny s dětmi". Nehodlají však přicházet s pozměňovacími návrhy a k témuž vyzvali i ostatní strany.