Klíšťovou encefalitidou již letos ke konci srpna onemocnělo 523 lidí, to je o 171 víc než ve stejném období loňského roku. Lymeskou borreliózou, kterou klíšťata rovněž přenášejí, ke stejnému datu onemocnělo 2160 osob, to je o 134 méně než loni.

Podle odborníků letošní výskyt klíšťové encefalitidy je nebývale vysoký a dá se předpokládat, že na podzim, kdy lidé více chodí do lesa na houby, bude počet postižených ještě mnohem vyšší a překoná zřejmě loňské číslo, kdy za celý loňský rok klíšťovou encefalitidou onemocnělo 633 lidí a tři muži nemoci podlehli.

Jejich slina nadějí pro léčbu rakoviny

Klíště nepřenáší jen infekční nemoci, ale jeho slina obsahuje rovněž protein, který by mohl léčit rakovinu kůže, jater a slinivky břišní. Tvrdí to brazilští vědci, o jejichž objevu informovala agentura AFP. Když vědci studovali jihoamerický druh tohoto parazita, objevili, že tento protein ničí rakovinové buňky a zdravé buňky nenapadá.

„Je to obrovský objev,“ soudí šéfka této studie Ana Marisa Chudzinskiová-Tavassiová zabývající se molekulární biologií na institutu Butantan v Sao Paulu. „Substance obsažená ve slině tohoto klíštěte by mohla být lékem proti rakovině,“ uvedla.