Strana důstojného života, již podporuje expředseda ČSSD Miloš Zeman, zvažuje podání žádosti k ministerstvu financí o náhradu vzniklé škody. "Pokud tam neuspějeme, zvažujeme případně žalobu i na jednotlivé poslance,“ sdělila Novinkám šéfka strany Jana Volfová. Na mysli přitom měla především poslance ČSSD a ODS, kteří pro sporný ústavní zákon o zkrácení volebního období hlasovali.

"Zrušený zákon je jedním ze zmetků, které vyrobili naši zákonodárci. V důsledku jejich nekvalitní práce vznikají obrovské škody. To však není důvod zlobit se na Ústavní soud, ale na ty, kdo jsou za výrobu zmetku zodpovědní,“ vysvětluje strana. ÚS ale žádný zákon nezrušil, pouze pozastavil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta uspořádat volby ve stanoveném termínu.

ČTĚTE TAKÉ
VIDEO: Politici chtějí stihnout termín voleb, Ústavu změní narychlo
Ústavní soud znovu otevřel cestu k předčasným volbám
Václav Havel volá po změnách, aby se zabránilo povolebním patům

Možnost podání žaloby na náhradu škody připustila podle serveru aktualne.cz i předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková. "Nebude to naše priorita, je ale možné, že až se poradím s kolegy, nějakou žalobu dáme," řekla bývalá europoslankyně.

Vandas to chce hnát až do Štrasburku

Extremisté ovšem hodlají své výhrady dotáhnout ještě dále. "Dělnická strana bude žalovat Českou republiku u mezinárodního soudu ve Štrasburku, pokud dojde k odložení říjnových parlamentních voleb," uvedl její předseda Tomáš Vandas v prohlášení. Náklady strany na předvolební kampaň prý dosahují stovek tisíc korun.

Žádné důsledky ze změny termínu voleb ale nebude vyvolávat strana Věci veřejné. "Kampaň je pro nás formou komunikace s voliči, pro nás to není žádná investice do budoucnosti,“ řekla mluvčí VV Petra Hrušová.