Jeho rozhodnutí však podle první místopředsedkyně KDU-ČSL Michaely Šojdrové neznamená, že by Švejnar neměl v budoucnu podporu KDU-ČSL.

Výběr nového eurokomisaře v Česku v podstatě nezačal, jméno českého zástupce bude známé nejspíš až po říjnových předčasných volbách. Podle některých diplomatů to Česku v unii zúží manévrovací prostor pro vyjednávání o portfoliu, podle ministra zahraničí Jana Kohouta se ale při výběru zatím nic nezmeškalo.

Svoboda zdůraznil, že až v září Evropský parlament vybere nového předsedu komise, ten si potom bude volit své nejbližší spolupracovníky. Podle lidoveckého předsedy by však politické strany měly diskutovat o zástupci Česka v komisi s předstihem, jako to učinila například Francie.

Kohoutovi by se líbilo, kdyby nový český eurokomisař měl v nové Evropské komisi na starosti například justici a vnitro. O tomto resortu nedávno hovořil také evropský ministr Štefan Füle, který se zmiňoval rovněž o energetice, regionální politice a dopravě.  

V Evropské komisi Česko dosud zastupuje Vladimír Špidla. Má na starosti zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Funkční období Evropské komise letos končí, o jejím novém složení rozhodnou opět členské státy.