Podle Tvrdíkova mínění došlo na českokrumlovském mítinku k porušení shromažďovacího zákona.

"Na místě rozhodně nebyla dramatická situace, nikdo nebyl napaden nebo tak. Proti mítinku ČSSD protestoval hlouček lidí, kteří pouštěli sirény a házeli petardy. Řešíme to jako přestupek a pachatel je zatím neznámý,“ sdělila Právu mluvčí českokrumlovské policie Michaela Hončíková.

Narušitelé mítinku ČSSD v Českém Krumlově

Lidé protestující na mítinku ČSSD v Českém Krumlově

FOTO: Pro Právo Karel Gulich

"Je to právo každého z nás se veřejně vyjadřovat," zdůraznil Tvrdík s odkazem na Ústavu. Podle něj nemají "narušitelé" právo svobodného přístupu na mítink, jeho narušení pak údajně není přestupek, nýbrž trestný čin.

Demonstrant: Vyhrožovali nám propíchnutím člunu

"Místo u Ostrova, kde ČSSD dělala nedělní mítink, je pro řadu krumlovských magické. Spojují si ho především se svatbami, procházkami ve dvou, zkrátka romantikou. Udělat tam rockový koncert v rámci kampaně nám přišlo jako hulvátství. Zároveň jsme transparenty dali najevo, že nesouhlasíme s politikou této strany,“ řekl Právu jeden z mužů, kteří proti mítinku vystoupili.

Dále uvedl, že protest rozhodně nebyl agresivní. "Mám pocit, že agresivnější byl muž z týmu ČSSD, který hrozil, že nám propíchne člun, na kterém jsme přijeli,“ dodal demonstrant.  

Lidé protestující na mítinku ČSSD postavili šéfa ČSSD Jiřího Paroubka do řady vedle komunistických prezidentů.

Lidé protestující na mítinku ČSSD postavili šéfa ČSSD Jiřího Paroubka do řady vedle komunistických prezidentů.

FOTO: Pro Právo Karel Gulich

Paroubek v souvislosti s narušením mítinku hovořil o "napadení rodinného příslušníka“, konkrétně jeho těhotné ženy. Za napadení považuje článek časopisu Reflex z minulého týdne, který kritizoval, že Paroubkovi ve "správně načasovaných intervalech vynesou cosi z rodinného zákulisí“. [celá zpráva]

"Nebezpečné transparenty"

Tvrdík také připomněl vajíčkové útoky při jarní volební kampani do Evropského parlamentu, kdy se mladí lidé trefovali na mítincích sociální demokracie do jejích představitelů, s tím, že očekává, že policie bude postupovat přísněji.

Tvrdík naznačil, že by policie měla zakročit i vůči lidem s transparenty a tyčemi, které podle něj mohou být použity k násilí. "Jestliže se tam pohybují s transparenty s tyčemi, které mohou vyvolávat různé dojmy, k čemu je vlastně použít, je to porušení zákona,“ míní Tvrdík.

Nejen sirénami a rachejtlemi narušili odpůrci ČSSD jejich mítink.

Odpůrci ČSSD na mítinku strany.

FOTO: Pro Právo Karel Gulich