„Česká televize nemá zájem jakýmkoliv způsobem ovlivňovat předvolební boj a nechce zavdávat důvody ke spekulacím o možné podpoře některých kandidujících“, prohlásila v úterý programová ředitelka ČT Kateřina Fričová. Dodala, že se ale jedná o velmi náročné opatření, protože je potřeba prověřit stovky pořadů.

„Nejproblematičtější je kontrola u cyklů Archivních návratů, kde často nejsou k dispozici kompletní titulky účinkujících a bude nutné pořady celé prohlédnout“, uvedla Fričová. „Odpovědnost bude na pracovnících programu, kteří budou hlídat, zda některý ze stovek kandidátů v pořadech ČT nevystupuje. U nově natáčených pořadů jsou vystupující požádáni, aby podepsali čestné prohlášení, že do Sněmovny nekandidují,“ doplnila šéfka programu.

Podobné opatření jako ČT připravil i Český rozhlas. Až do voleb platí zpřísněný režim pro přístup kandidátů do pořadů jednotlivých stanic.

„Znamená to, že po tuto dobu nebudou zváni do pořadů, v nichž by měli možnost sebepropagace bez možnosti poskytnout prostor konkurenčním stranám či kandidátům. Šéfredaktoři zodpovídají za to, že vysílání stanic bude odpovídat pravidlům vyváženosti. Opatření se samozřejmě, stejně jako v ČT, netýká zpravodajství a aktuální publicistiky,“ informovala ředitelka zpravodajských stanic ČRo Hana Hikelová.