Naprostá většina nemocných je v domácí izolaci a zotavuje se bez antivirotické léčby, uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. V Česku na nový typ chřipky dosud nikdo nezemřel.

Nemocní přicestovali zejména ze zemí s vysokým výskytem chřipky H1N1 - z Velké Británie, Španělska, Řecka, Bulharska a Malty. Případy nákazy se vyskytly v Praze a ve Středočeském, Jihomoravském a Jihočeském kraji.

Chřipka se projevuje především horečkou, bolestí hlavy a celkovou slabostí. Nemoc je přenášena viry, takže ji nelze léčit antibiotiky. Odborníci doporučují jako prevenci očkování proti sezonní chřipce. Očkovat by se měli nechat zejména starší lidé a chronicky nemocní.

 

Je pravděpodobné, že v podzimním a zimním období budou cirkulovat oba viry společně, tedy jak běžná sezonní chřipka, tak i pandemická, řekl epidemiolog Jan Kynčl. "Zejména u rizikových osob by bylo velmi nešťastné, pokud by onemocněly obojím v krátkém intervalu," upozornil.

"Očkováním proti sezonní chřipce zabráníme onemocnění alespoň té sezonní části," dodal. Kdyby navíc člověk onemocněl dvěma typy infekcí souběžně, mohl by virus zmutovat. Například pandemický virus může změnit vlastnosti tak, že průběh onemocnění bude horší, vysvětlil epidemiolog.